Te uczelnie chcą szkolić przyszłych lekarzy także w szpitalach powiatowych. Dlaczego? Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich znalazł się na liście współpracujących z Uniwersytetem Opolskim w kształceniu studentów. Fot./źródło: strona internetowa szpitala

Uniwersytety niemedyczne będą prowadzić praktyczne zajęcia kliniczne dla studentów kierunków lekarskich także w szpitalach powiatowych. Skąd ten awans małych szpitali do akademickiej ligi? - To bardzo dobre miejsce do praktycznej nauki medycyny - uzasadniają władze uczelni.

Przyszłych lekarzy w szpitalach powiatowych zdecydowały się kształcić m.in. Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Opolski i Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Odbywanie praktyk przez studentów w małych szpitalach trwa od dawna, ale kształcenie kliniczne w tych miejscach to praktycznie nowość.

Uczelnia Łazarskiego, w roku akademickim 2017/2018 po raz pierwszy prowadząca rekrutację na kierunek lekarski, informuje na swojej stronie internetowej, że jest gotowa do "przyjęcia studentów na pierwszy rok medycyny i zapewnienia im wysokiego poziomu kształcenia zarówno przedklinicznego, jak i klinicznego, zgodnie ze wszystkimi wymaganiami Ministra Zdrowia i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Na liście kilkunastu podmiotów, w których takie kształcenie będzie możliwe uczelnia - oprócz instytutów i szpitali specjalistycznych - wymienia też dwa ośrodki powiatowe: Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim oraz Szpital św. Anny w Piasecznie.

Bliżej "codziennej" medycyny
Skąd na liście, obok jednostek najwyższego poziomu referencyjnego, ośrodki pełniące rolę szpitali powiatowych?

Jak odpowiada prof. Piotr Zaborowski, dziekan Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego, szpitale kliniczne mają bardzo wyselekcjonowany profil chorych. Trafiają tam najtrudniejsi pacjenci i oczywiście uczenie studentów na takich przykładach ma niewątpliwe zalety, ale też nie pokazuje szerszego przekroju chorych, z którymi zetknie się w swojej przyszłej praktyce absolwent kierunku lekarskiego.

- I z tego powodu, żeby przybliżyć nauczanie do realnego życia, warto prowadzić zajęcia praktyczne także w szpitalach nieklinicznych, również w powiatowych, tych z pierwszej linii, do których trafiają rozmaite przypadki - uzasadnia profesor.

Jak mówi z przekonaniem, także wśród placówek powiatowych są dobrze wyposażone szpitale. Coraz częściej też oddziałami kierują tam ordynatorzy, którzy mają doświadczenie dydaktyczne, jak i kliniczne, gdyż przyszli tam z ośrodków akademickich. - Zamierzamy wykorzystać ten potencjał. Ze szpitalami będą zawierane umowy; placówki wytypują osoby prowadzące zajęcia ze studentami - mówi nam prof. Piotr Zaborowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH