TNS OBOP: coraz trudniej prowadzić apteki

78 proc. właścicieli aptek ocenia, że w porównaniu z rokiem ubiegłym prowadzenie apteki jest trudniejsze - wynika z najnowszych badań TNS OBOP. Właściciele aptek obawiają się też zmian, które przyniesie od 1 stycznia nowa ustawa refundacyjna.

W poniedziałek (12 grudnia) na konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano wyniki najnowszego badania TNS OBOP "Barometr Nastrojów Farmaceutów".

Jak podkreśliła Aneta Tyborowska z TNS OBOP, badanie pokazało umiarkowany pesymizm właścicieli aptek.

Mniejszy pesymizm przejawiali właściciele aptek należących do małych sieci skupiających do 10 aptek, zaś największy - właściciele aptek niezależnych.

Najbardziej pesymistycznie myślą aptekarze w dużych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (-49 punktów), w porównaniu do właścicieli aptek prowadzonych na wsiach (-41 punktów).

Bardziej pesymistyczni są właściciele aptek, którzy mają wykształcenie farmaceutyczne (-46,7 punktów) niż ci z innym wykształceniem (-37,2 punktów).

Według ostatniego badania 78 proc. właścicieli aptek ocenia prowadzenie apteki jako trudniejsze niż w roku ubiegłym. Trzy czwarte (74 proc.) właścicieli aptek przewiduje, że prowadzenie apteki w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie mniej opłacalne, a 61 proc. uważa, że spadnie sprzedaż leków na receptę.

70 proc. badanych uznało, że pacjenci w ciągu najbliższego roku częściej będą pytać o zamienniki leków na receptę, a 58 proc. - że klienci będą rezygnować z zakupu potrzebnych leków na receptę z powodów finansowych.

Zdecydowana większość (81 proc.) właścicieli aptek przewiduje, że w przyszłym roku ciężko będzie konkurować aptekom indywidualnym z sieciowymi, a 70 proc. - obawia się wzrostu tej konkurencji, głównie w obszarze cen leków nierefundowanych.

Badani byli też pytani o nową ustawę refundacyjną. Co czwarty właściciel apteki (26 proc.) uważa nową ustawę za bardzo niekorzystną dla swojej apteki, a 21 proc. - za raczej niekorzystną. Co piąty właściciel apteki (22 proc.) uważa, że jest ona raczej korzystna, a 4 proc. ankietowanych - bardzo korzystna. 26 proc. właścicieli aptek nie ma jasnego zdania na ten temat.

Trzy czwarte właścicieli aptek (76 proc.) ocenia, że nowe przepisy będą trudne do wprowadzenia. Aptekarze obawiają się m.in. biurokracji, zmian cen i marż oraz zmian w asortymencie.

Wśród ewentualnych planowanych działań aptekarze wskazywali obniżkę cen leków (29 proc.), wzięcie kredytu na doinwestowanie apteki (17 proc.), a co trzeci (33 proc.) rozważa też zamknięcie apteki.

Badanie o zasięgu ogólnopolskim, na zlecenie grupy NEUCA zrealizowano w dniach 9-25 listopada 2011 r., metodą wywiadów telefonicznych w grupie 400 właścicieli lub współwłaścicieli aptek niezależnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH