"Szybka ścieżka" rozstrzygnięta: NCBR wybrało 52 projekty Poziom dofinansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju sięga nawet 80 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu. Fot. Archiwum

Prace m.in. nad lekiem do stosowania w terapii przeciwnowotworowej czy systemem rozszerzonej rzeczywistości dla podniesienia bezpieczeństwa w neurochirurgii, zostaną dofinansowanie w ramach "szybkiej ścieżki" - programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw.

NCBR rozstrzygnęło właśnie lipcową edycję programu, na którą wpłynęło rekordowe 369 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 2 mld zł. Ostatecznie wybrano 52 prac, których autorzy podzielą się sumą ponad 253 mln zł. Najwięcej projektów wybrano z województwa śląskiego.

 - Urządzenie do diagnostyki opartej na ultradźwiękach, opracowanie algorytmu do rozwiązywania problemów na komputerach kwantowych czy leku do stosowania w terapii przeciwnowotworowej - to przykłady projektów, które uzyskały pozytywną opinię Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i dostaną dofinansowanie w ramach programu "szybka ścieżka". Eksperci agencji wybrali 52 najlepsze projekty, które mają realną szansę na komercjalizację. Dzięki zastrzykowi gotówki ze środków publicznych i redukcji formalności do minimum wyniki prac B+R polskich przedsiębiorstw mogą szybciej trafić na rynek - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Beneficjenci "szybkiej ścieżki" będą też pracować m.in. nad nowoczesną farmą organów, systemem rozszerzonej rzeczywistości dla podniesienia bezpieczeństwa w neurochirurgii czy technologią leczenia starzejącego się kręgosłupa. Jednak, jak podkreśla dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski, "szybka ścieżka" to szansa na rozwój firm z wielu, nie tylko medycznych branż.

- NCBR wesprze pomysłodawców rozwiązań, które mają sprawić, że będziemy mogli patrzeć wyżej i sięgać dalej, jednocześnie żyjąc zdrowiej, bezpieczniej, bardziej oszczędnie i w poszanowaniu natury - dodaje.

W ramach Programu Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe (lub wyłącznie te drugie) nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Poziom dofinansowania NCBR sięga nawet 80 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu. W tej edycji największe dofinansowanie wyniosło ponad 24 mln zł.

Tematyka prac zgłaszanych do "szybkiej ścieżki" musi wpisywać się w jedną z tzw. "Krajowych inteligentnych specjalizacji". Pełna lista rankingowa jest dostępna na stronie: www.ncbr.gov.pl

Do 30 grudnia trwają nabory do kolejnej edycji "szybkiej ścieżki" dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz nabór do konkursu dla dużych przedsiębiorstw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH