Szwed, który studiował w Polsce, promuje nasze uczelnie medyczne

Sven Larsson wybrał studia medyczne we Wrocławiu, zachęcony przez innych szwedzkich studentów. Jak mówi, do Polski studiować medycynę wybiera się wielu jego rodaków. Od kilku lat rośnie liczba zagranicznych studentów w naszych uczelniach.

Larrsson, który studiował medycynę na Uniwersytecie Medycznych we Wrocławiu zrobił film, który bije na głowę większość spotów promujących nasz kraj. Można w nim zobaczyć Kraków, Zakopane, Częstochowę, a przede wszystkim ukochany przez niego Wrocław, budynki uczelni medycznej i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

W zamyśle autora kilkunastominutowy film ''Wroclaw - Recall the Years'' miał wywołać silnie emocje i tak się stało. Komentarze widzów to: ''niesamowity'', ''zapierający dech w piersiach'', ''magiczny''.

Został pokazany podczas uroczystości ukończenia studiów w maju 2014 r. Wraz ze Svenem Larssonem dyplom lekarza odbierało wtedy 33 innych zagranicznych studentów, wśród nich spora grupa młodych Szwedów. Ich też można zobaczyć w filmie, którym Larsson podsumował studia we Wrocławiu i podziękował Polsce. Sześć lat spędzonych we Wrocławiu uważa za najlepsze w swoim życiu.

Studia medyczne w Polsce
poleciły mu koleżanki ze Szwecji. W wywiadzie dla TVN Sven Larsson wyjaśnia, że w jego kraju bardzo trudno dostać się na studia medyczne. Jak podaje, we Wschodniej Europie medycynę studiuje od 2 do 4 tys. Szwedów. - Także na studia do Polski wybiera się wielu Szwedów - mówi Larsson.

W filmie pokazał m.in. piękny wrocławski rynek, klimatyczne zaułki, przecinającą miasto Odrę, ale też nowoczesne gmach i wnętrza Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w tym klinikę neonatologii, oraz mieszczące się w zabytkowych budynkach Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej. W wywiadzie wskazuje, że spotkał się z tym, iż wiele osób myśli, że polska ochrona zdrowia jest gorsza niż inne.

- Studiowałem we Wrocławiu, w przepięknym szpitalu przy Borowskiej. To bardzo nowoczesna placówka, wyposażona tak, jak szpitale w Szwecji. Także lekarze są bardzo dobrzy. Mają olbrzymią wiedzę - stwierdza Larsson.

Takie słowa to najlepsza reklama. Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy ''Studenci zagraniczni w Polsce 2014'' wynika, że w Polsce w roku akademickim 2013/14 w Polsce studiowało prawie 36 tys. studentów zagranicznych ze 149 krajów, czyli o 6811 więcej niż w roku poprzednim (wzrost aż o 23%).

Co trzeci z nich studiuje kierunki związane z medycyną. Proporcjonalnie najwięcej studentów zagranicznych studiuje również na uczelniach medycznych, gdzie co dwunasty student pochodzi spoza Polski. Najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH