
Z różnych stron świata do Sztokholmu przyjeżdżają tegoroczni nobliści. Zanim w piątek (10 grudnia), w rocznicę urodzin fundatora nagrody, odbiorą medale i dyplomy, wezmą udział w Tygodniu Noblowskim, m.in. zwiedzą Muzeum Nobla oraz wygłoszą obowiązkowe wykłady.
Z informacji podanych przez Fundację Noblowską wynika, że do Sztokholmu przyjedzie w sumie 9 tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Z powodu złego stanu zdrowia nieobecny będzie 85-letni Brytyjczyk Robert G. Edwards, któremu przyznano Nobla z dziedziny medycyny za prace nad zapłodnieniem in vitro. Profesora w stolicy Szwecji zastąpi jego żona, Ruth.
Pozostali nobliści zapowiedzieli swój przyjazd; każdy z nich może zabrać ze sobą do 14 osób towarzyszących. Wśród nich będą przyjaciele, rodzina, wnuki i prawnuki.
Program Tygodnia Noblowskiego jest bardzo napięty. W poniedziałek (6 grudnia) laureaci zwiedzą Muzeum Nobla, gdzie zapoznają się z historią nagrody, dowiedzą się, jak mają zachować się podczas ceremonii, np. w jaki sposób i ile razy ukłonić się. Tradycyjnie naukowcy złożą swoje podpisy na krzesłach w muzealnej kawiarni.
Każdy z nich będzie musiał wygłosić wykład. Na wtorkowy (7 grudnia) odczyt laureata z dziedziny literatury, Mario Vargasa Llosy, w Akademii Szwedzkiej bardzo szybko zabrakło zaproszeń. Ci, którym nie udało się dostać biletów, będą mogli obejrzeć transmisję na ekranie w Muzeum Nobla.
Podczas Tygodnia Noblowskiego laureaci m.in. wezmą udział w specjalnym koncercie, licznych przyjęciach na ich cześć, organizowanych przez ambasady krajów, z których pochodzą, a także kolacji wydanej przez króla Karola XVI Gustawa.
Tak jak każdego roku, w rocznicę urodzin Alfreda Nobla, 10 grudnia, nobliści odbiorą ręczenia wypisywane i zdobione dyplomy oraz medale podczas ceremonii w sztokholmskiej filharmonii. Tego dnia wieczorem wraz z 1350 gośćmi będą świętować w ratuszu. Na bankiet zaproszono noblistów z poprzednich lat, studentów oraz polityków. Zaproszenia z Fundacji Noblowskiej nie otrzymali jednak posłowie nacjonalistycznego ugrupowania Szwedzcy Demokraci, które w tym roku po raz pierwszy dostało się do parlamentu.
Dzień później, w sobotę (11 grudnia) w siedzibie Fundacji Noblowskiej naukowcy bez kamer i fleszy odbiorą czeki na kwotę 10 mln szwedzkich koron.

CZYTAJ TAKŻE
- PT, 21:26 WHO: w 2018 roku z powodu odry zmarło na świecie 142 tys. osób
- PT, 20:53 Kraków: druga edycja Kongresu Pacjentów Kardiologicznych
- PT, 20:14 Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy
- PT, 19:48 ZUS: złożono już prawie 620 tys. wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych
- PT, 19:07 Warszawa: studenci zbudowali elektryczny bolid dla chłopca z dystrofią mięśniową
- PT, 18:46 Katowice: Mikołaj odwiedził małych pacjentów szpitala pediatrycznego
- PT, 18:13 Specjaliści: telemedycyna poprawia dostęp do rehablilitacji kardiologicznej
- 1 Silnie trujący związek chemiczny w lekach na cukrzycę. MZ: pacjenci nie powinni ich odstawiać
- 2 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 3 Sekretne nagrywanie lekarza jest ryzykowne i odwraca uwagę od leczenia
- 4 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 5 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 6 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 7 Dziecko z garnkiem na głowie. Strażacy z olejem spożywczym skuteczniejsi od lekarzy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych