Szkolnictwo: duże zainteresowanie zawodem opiekuna medycznego i farmaceuty Fot. Shutterstock

Po dotychczasowych konkursach na dotacje wspierające szkoły zawodowe widać, że największe zainteresowanie jest zawodach techników - chodzi m.in. o mechanika, hotelarza, żywieniowca czy informatyka - a także w zawodach medycznych, np. opiekun medyczny czy farmaceuta.

35 mln zł z funduszów unijnych jest do podziału w Podlaskiem. Można je zdobyć na staże, praktyki, wyposażenie warsztatów i inne formy wsparcia szkolnictwa zawodowego. Konkurs ruszył w piątek (31 marca), projekty można składać do 28 kwietnia. Program ma pomóc uczniom znaleźć pracę, a pracodawcom kompetentnych pracowników.

10 mln zł w konkursie przeznaczono dla Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin, które tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny, 25 mln zł jest do dyspozycji pozostałej części regionu. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Stypendia dla najzdolniejszych, ale też pomoc uczniom w wyrównywaniu szans edukacyjnych, tworzenie kompleksowych programów uwzględniających indywidualne potrzeby uczniów oraz sytuację na lokalnym rynku pracy, staże i praktyki u pracodawców, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i instruktorów nauki zawodu, np. w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii z danej branży - to tylko przykłady działań, na które można otrzymać dotacje.

Można też np. starać się o środki na rozbudowę i przebudowę infrastruktury służącej kształceniu zawodowemu czy praktycznej nauce zawodu, modernizację laboratoriów, warsztatów. Beata Wiśniewska z biura Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego podkreśliła, że dotacje nie są przyznawane tylko na same inwestycje, ale muszą być powiązane z różnymi formami edukacji uczniów czy rozwojem zawodowym nauczycieli.

Łącznie na terenie Białegostoku i ościennych gmin na lata 2014-2020 na szkoły zawodowe jest przeznaczonych z UE z RPO 60 mln zł. BOF zakłada, że na pomoc mogą liczyć wszystkie szkoły zawodowe, wsparcie dostanie 10,3 tys. uczniów, 4,5 tys. skorzysta ze staży i praktyk, pomoc dostanie też 40 nauczycieli. Po pierwszym konkursie, który przeprowadziło BOF wsparcie dostały trzy szkoły: Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku, Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach.

Dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk powiedziała, że widać po dotychczasowych konkursach na dotacje wspierające szkoły zawodowe, że największe zainteresowanie widać w zawodach techników - chodzi m.in. o mechanika, hotelarza, żywieniowca czy informatyka - a także w zawodach medycznych, np. opiekun medyczny czy farmaceuta.

Dodała, że wciąż jest realizowanych wiele projektów z poprzednich konkursów, część jest jeszcze w trakcie oceny, trudno więc o szczegółową ocenę. - Projekty jeszcze się nie skończyły. Trochę za krótko trwają, aby podsumować, czy to wpływa na rynek pracy. Ale wszystkie realizowane projekty spełniają nasze oczekiwania co do współpracy z pracodawcami - dodała Romańczuk.

Jak wcześniej informował urząd marszałkowski, w latach 2014-2020 w Podlaskiem na szkoły zawodowe jest przeznaczonych 250 mln zł UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH