Szkolenie specjalizacyjne w chirurgii? Bez symulacji będzie coraz trudnej Prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dz. chirurgii ogólnej. Fot. archiwum

Rezydenci chirurgii ogólnej podczas szkolenia specjalizacyjnego nie są w stanie przeprowadzić wymaganych programem 450 operacji, bo po prostu nie ma takiej możliwości. Proponujemy rozwiązanie - mówi nam prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej. M.in. o tym będą rozmawiać ordynatorzy oddziałów zabiegowych podczas zapowiadanej na maj konferencji w Ossie.

Rynek Zdrowia: - Panie Profesorze rozmawiamy przed II Ogólnopolską Konferencją Ordynatorów i Kierowników Klinik Chirurgii Ogólnej (Ossa, 19-20 maja). Podczas niej zostaną poruszone nie tylko kwestie medyczne, ale także systemowe. Po raz kolejny zaprasza Pan na konferencję Konsultantów Krajowych z innych dziedzin zabiegowych. Dlaczego środowisku chirurgów ogólnych tak bardzo zależy na dyskusji interdyscyplinarnej?

Prof. Grzegorz Wallner: - W mojej opinii, a opieram ją również na pełnej zgodzie uczestniczących w konferencji Konsultantów Krajowych, widzimy wspólnie potrzebę zmian dotyczących m.in. organizacji systemu szkolenia specjalizacyjnego, czy pracy nad poprawą jakości udzielanych świadczeń. Jeśli razem wypowiemy się w najistotniejszych sprawach, będzie to głos ważniejszy, bardziej wyważony, który odpowiada nie tylko interesom środowiska chirurgów ogólnych, ale wszystkich specjalności zabiegowych.

Chcę podkreślić, że wypracowanie wspólnego stanowiska zostało poprzedzone dyskusją w towarzystwach naukowych, wśród nadzoru specjalistycznego, jak i lekarzy dyscyplin zabiegowych pracujących na co dzień w szpitalach. Niezmiernie ważne jest i to, że zaproszenie na konferencję, do grona osób zabierających głos w dyskusji, przyjęli też goście z Ministerstwa Zdrowia, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Centrum Egzaminów Medycznych.

W środowisku chirurgów podjęliśmy konkretne inicjatywy, np. tworzenie rejestrów oraz konsyliów, jako działań wspomagających wysiłki na rzecz poprawy jakości leczenia.

Już w czasie trwania konferencji powinna funkcjonować baza rejestrów powikłań spowodowanych nieszczelnościami zespoleń w zakresie przewodu pokarmowego. Baza została zbudowana na podstawie różnego rodzaju metaanaliz identyfikujących te czynniki, które mogą mieć wpływ na występowanie nieszczelności zespoleń jelitowych, żołądkowo-jelitowych, przełykowych, także z drogami żółciowymi, trzustkowymi itd. Ten rejestr jest ściśle dedykowany chirurgom i lekarzom zajmującym się leczeniem chorób układu pokarmowego, czy w ogóle powikłań w zakresie chirurgii. Widzimy też potrzebę tworzenia rejestrów w innych zakresach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH