Szczecin: powstanie Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu

Powstanie Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu; porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w piątek (28 września) w Szczecinie przez Instytut Pamięci Narodowej i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Powstanie bazy genetycznej jest częścią projektu "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Baza będzie opierała się na zgromadzonym materiale genetycznym ofiar terroru komunistycznego i rodzin zaginionych bądź zmarłych.

Prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział w piątek, że baza jest pierwszym tego typu projektem na świecie. Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i szczecińskiego IPN, powiedział, że dziś technologia pozwala "zwrócić ofiarom twarz, czyli je zidentyfikować". Sama baza ma skupiać materiał pochodzący od osób spokrewnionych z ofiarami a także materiał pochodzący z ekshumacji, podczas których jest pobierany.

Ossowski dodał, materiał porównawczy pobierany jest od rodzin ofiar z w postaci śliny z jamy ustnej, badanie to jest bezinwazyjne. Zabezpieczony materiał będzie przechowywany do chwili wykonania badań genetycznych. Może on być przechowywany latami.

W bazie jest już materiał ponad stu członków rodzin ofiar, które zgłosiły się podczas trwania prac ekshumacyjnych prowadzonych w tym roku przez IPN na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

IPN nie wyklucza, że wydobyte podczas badań szczątki mogą należeć m.in. do rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - dowódcy 5. Brygady Wileńskiej, i ppłk. Łukasza Cieplińskiego - przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Baza będzie obsługiwana przez ekspertów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego, który ma największe doświadczenie w identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych i wojen spośród wszystkich podobnych zakładów w Polsce. Pracownicy szczecińskiego zakładu doświadczenie zdobywali podczas kilkunastu lat pracy w Europie przy tego typu zadaniach. Wykonali około 6 tys. procesów poszukiwawczo-identyfikacyjnych ofiar II wojny światowej.

Według informacji szczecińskiego IPN, Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu to pierwsza tego typu tak kompleksowa baza w Europie. Plany stworzenia podobnej istnieją w Rosji a także w Niemczech. To także unikatowe działanie w skali światowej. Stany Zjednoczone Ameryki, Wielka Brytania i Australia prowadzą podobne bazy, ale w zakresie kryminalistyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH