Świadomość efektem ubocznym rozwoju mózgu?

Mózg potrzebny jest do przeżycia, znalezienia pokarmu i partnera życiowego. W przypadku większości codziennych zachowań człowiek nie potrzebuje natomiast świadomości.

– Świadomość pozwala nam np. myśleć abstrakcyjnie, przekazywać informacje w formie pisanej i tworzyć kulturę – wyjaśnia prof. Andrzej Wróbel, kierownik Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

Bardzo ważna jest dla nas pamięć. Ta krótka, jak mówi prof. Wróbel, jest formowana w hipokampie i w czasie snu przechodzi do odpowiednich części kory mózgowej, gdzie jest przechowywana dłużej (tzw. pamięć długotrwała). Pamięć deklaratywna, odpowiedzialna za pamięć faktów i pojęć oraz miejsc i zdarzeń, jest lokowana w przyśrodkowej korze skroniowej i korze przedczołowej. Pamięć proceduralna odpowiada za automatyczne reakcje ruchowe (głównie móżdżek i zwoje podstawne) i emocjonalne (ciało migdałowate i kora obręczy).

Jak wyjaśnia prof. Wróbel, pamięć to wytworzenie się nowej, specyficznej struktury złożonej z komórek (neuronów), w której synapsy, czyli połączenia między neuronami, zwiększają swoją wagę. Jeśli są nieużywane, waga spada, w związku z tym zespół neuronalny, który jest podstawą śladu pamięciowego, blaknie. Niektóre jednak wspomnienia, głównie traumatyczne, są zapisywane na trwałe.

Tworzenie się zespołów neuronalnych o silnych połączeniach synaptycznych nazywa się konsolidacją pamięci i wymaga skomplikowanych procesów biochemicznych, jeszcze nie do końca poznanych. Procesy te są konieczne do powstawania śladów pamięciowych. Czynione są np. próby, aby farmaceutykami pozbawić pacjentów wspomnień traumatycznych. Zwykłe mechanizmy pamięci, zarówno sieciowe, jak i biochemiczne, ulegają z czasem osłabieniu. Gdyby nie zdjęcia, po pewnym czasie zapomnielibyśmy, jak wygląda twarz np. babci albo dom naszego dzieciństwa.

Znane są jednak przypadki osób z nadzwyczajną pamięcią autobiograficzną, które potrafią odwzorować fakty ze swojego życia z wieloma detalami, w dowolnym dniu z przeszłości. Osoby o pamięci fotograficznej potrafią natomiast przypomnieć sobie wszystkie szczegóły scen z przeszłości. Przypadki te są jednak sporadyczne, a ich mechanizm nieznany.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH