Stypendia naukowe L'Oreal dla badaczek związanych z medycyną

Minister nauki wręczyła w piątek (28 listopada) nagrody stypendystkom programu "L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki". Laureatkami 14. edycji konkursu m.in. badaczki zajmujące się nowotworami.

Patronat nad programem stypendialnym "L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki" objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ufundowało też specjalną nagrodę dla wybitnych kobiet-naukowców - sfinansowanie kosztów wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową.

- Kobiety ciągle trafiają bariery w wyborze na stanowiska kierownicze. Widać to nie tylko w polityce i gospodarce, ale też w nauce. Tylko 13 proc. rektorów w Polsce to kobiety. Tam gdzie liczy się wiedza, kobiety radzą sobie coraz lepiej. Tam gdzie liczy się też władza, jest jeszcze wiele do zrobienia - mówiła minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska, wręczając stypendia.

Zwyciężczynie programu zostały wybrane spośród ponad 100 kandydatek przez jury złożone z wybitnych naukowców pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. Laureatki otrzymały stypendia habilitacyjne w wysokości 32 tys. zł, oraz doktoranckie w wysokości 27 tys. zł.

Oto stypendystki programu Dla Kobiet i Nauki we współpracy między L'Oreal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stypendia habilitacyjne:
- dr Iwona Ciechomska z Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Temat pracy: Rola autofagii w komórkach nowotworowych;
- dr Joanna Kozieł z Zakładu Biochemii Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Temat pracy: Analiza molekularna oddziaływań patogennych bakterii na układ immunologiczny;
- dr Elżbieta Nowak z Pracowni Struktury Białka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie Temat pracy: Badania strukturalne i biochemiczne białek biorących udział w procesie naprawy DNA i odwrotnej transkrypcji.

Stypendia doktoranckie:
- Aleksandra Markiewicz z Zakładu Biologii Komórki Katedry Biotechnologii Medycznej, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Temat pracy: Analiza markerów związanych z inwazją i przerzutowaniem u chorych na raka piersi. Promotor rozprawy doktorskiej: prof. dr hab. n. med. Jacek Bigda, promotor pomocniczy: dr Anna Żaczek;

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH