Stypendia na doktoraty wdrożeniowe od roku akademickiego 2017/2018 Doktoraty wdrożeniowe to propozycja zdobycia pierwszego stopnia naukowego dzięki badaniom prowadzonym w przedsiębiorstwie. Fot. archiwum

Doktoraty wdrożeniowe to propozycja zdobycia pierwszego stopnia naukowego dzięki badaniom prowadzonym w przedsiębiorstwie, a nie tylko na uczelni; doktoraty nawet przez 4 lata będą współfinansowane przez MNiSW w wysokości 2450 zł miesięcznie - mówi PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

500 stypendiów na doktoraty wdrożeniowe dostępnych będzie od roku akademickiego 2017/2018. Z puli środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skorzysta nawet 500 doktorantów, którzy będą mogli liczyć na stypendium MNiSW w wysokości 2450 zł. Drugim źródłem ich dochodu ma być pensja wypłacana przez pracodawcę, dla którego będą prowadzili badania wdrożeniowe.

 Jak przekonuje wiceminister Dardziński, na programie skorzystają wszystkie strony. - Przedsiębiorca ma dobrego pracownika, pracownik jest zmotywowany, ponieważ jest dobrze opłacany. Wspólnie realizują sensowny projekt, projekt nastawiony na wdrożenie w przedsiębiorstwie. Uczelnia jest zadowolona, ponieważ ma kompetentnego doktoranta, który terminowo kończy doktorat, bo program jest 4-letni - wymienia Dardziński.

Dodatkową korzyścią dla uczelni będzie fakt, że resort nauki - w formie ryczałtu - pokryje koszty korzystania przez doktoranta z uczelnianych laboratoriów podczas realizacji jego badań.

- Zależy nam, aby zbudować jak najwięcej relacji między gospodarką i nauką - podkreśla Dardziński.

 Ministerstwo, na podstawie aplikacji szkół wyższych, wskazuje ile osób może wziąć udział w programie na danej uczelni – wyjaśnia. Doktorant ustala agendę badawczą wspólnie z pracodawcą. - Następnie muszą uzyskać zgodę uczelni, która nadaje stopień doktora i która wskazuje promotora oceniającego tę agendę badawczą pod kątem spełnienia wymagań naukowych - tłumaczy Dardziński.

- Stypendium doktorant otrzyma pod warunkiem, że zostanie zatrudniony przez przedsiębiorcę" - zaznacza wiceminister nauki. Wyjaśnia, że jeśli nie będą realizowane kolejne elementy tego doktoratu, to stypendium może być zatrzymane.

 W trybie doktoratów wdrożeniowych będzie można studiować od roku akademickiego 2017/2018. Właściwa ustawa wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2017 r. Na jej podstawie zostanie uruchomiony program stypendialny oraz odpowiednie środki na wsparcie laboratoriów na uczelniach.

 Po obronie doktoratu wdrożeniowego doktorant ma możliwość powrotu na uczelnię. - Chcemy uruchomić drugą ścieżkę. To jest ścieżka, która mówi o tym, że jeżeli ktoś posiada stopień doktora i prowadził zaawansowane badania w firmach - to będzie mógł wrócić na uczelnię i uzyskać uprawnienia równe uprawnieniom doktora habilitowanego - mówi wiceminister.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH