
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji, która m.in. wprowadza możliwość uzyskania stopnia doktora na podstawie osiągnięć w pracach wdrożeniowych. Projekt zakłada też uruchomienie programu "Doktorat wdrożeniowy”.
Projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowej komisji.
- Projekt umożliwia powstanie kadry, która będzie rozwijała swoje ścieżki kariery akademickiej w oparciu o prace wdrożeniowe - skomentował w środę (22 lutego) podczas debaty w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Projekt przewiduje utworzenie programu „Doktorat Wdrożeniowy”. Dardziński wyjaśnił, że studia doktoranckie w tym trybie będą realizowane jednocześnie na uczelni (lub w jednostce naukowej), uprawnionej do nadawania stopnia doktora, a także u pracodawcy, który słuchacza studiów doktoranckich będzie zobowiązany zatrudnić.
Wiceminister opowiedział, że w takiej sytuacji wyznaczony będzie promotor główny - na uczelni, a także promotor pomocniczy - który będzie wspierał pracę doktoranta w przedsiębiorstwie. Agenda badawcza będzie ustalana przez przedsiębiorcę, ale we współpracy z opiekunem naukowym, który musi zapewnić właściwy poziom naukowy doktoratu. Doktorant będzie mógł się starać o stypendium w wysokości 2450 zł.
Poza tym projekt wprowadza możliwość uzyskania uprawnień równych uprawnieniom doktora habilitowanego na podstawie prac wdrożeniowych. Dardziński wyjaśnił, że już dziś analogiczne przepisy umożliwiają uzyskanie takich uprawnień przez osobę, która przyjeżdża do Polski z zagranicy i ma stopień doktora.
Projekt zakłada, że w podobnym trybie uprawnienia równoważne uprawnieniom doktora habilitowanego można byłoby nadać także osobom ze stopniem doktora, które przez co najmniej 5 lat prowadziły działalność badawczo-rozwojową, a także mają znaczące osiągnięcia wdrożeniowe. Poza tym muszą to być osoby zatrudnione w jednostce mającej uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego.
Takie osoby będą mogły - na podstawie decyzji rektora uczelni lub dyrektora instytutu - pełnić funkcję promotora i recenzenta w przewodach doktorskich, zostać zatrudnione na stanowisku profesora nadzwyczajnego oraz korzystać z innych uprawnień doktora habilitowanego.
Według Joanny Borowiak (PiS), rozwiązania proponowane w projekcie ustawy będą stanowiły zachętę dla osób, które swoją karierę naukową wiążą z wdrożeniami wyników badań naukowych. - A zwiększenie zainteresowania pracami wdrożeniowymi powinno przełożyć się na intensyfikację współpracy jednostek naukowych z podmiotami funkcjonującymi w ich otoczeniu społeczno-gospodarczym - powiedziała.
Więcej: PAP - Nauka w Polsce


CZYTAJ TAKŻE
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- SB19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- SB18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- SB17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- SB16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- SB15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 7 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 8 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych