StRuNy - przyznano nagrody dla studenckich projektów

Koło Naukowe Chemii Biologicznej "Nukleotyd" z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało tytuł Projektu Roku w konkursie StRuNa 2013. Nagrody dla najlepszych działań studenckich i doktoranckich przyznano w piątek (29 listopada) w Warszawie.

W konkursie StRuNa 2013 wyróżniono studentów i doktorantów, którzy tworzą zespołowo oraz indywidualnie. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: projekt roku, koło, wyprawa, publikacja, konferencja oraz opiekun. W czasie uroczystości rozstrzygnięto także konkurs Konfrontacje 2013 dotyczący dobrych zwyczajów w programach stażów i praktyk oraz zaprezentowano "Kodeks dobrych studenckich praktyk".

Organizatorem konkursów StRuNa oraz Konfrontacje jest fundacja "Fundusz Pomocy Studentom" (FPS). Jest ona niezależną, ogólnopolską organizacją pozarządową, która prowadzi działania o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, charytatywnym czy badawczym.

- W Polsce mamy 5 300 kół naukowych, a 4 tys. z nich jest aktywnych. Państwo jako nominowani do nagród stanowią zaledwie pół procent tych kół. Znalezienie się w tym gronie to wielka rzecz - mówił do wszystkich wyróżnionych w konkursie prezes fundacji "Fundusz Pomocy Studentom" Robert Pawłowski.

Tomasz Lewiński z FPS powiedział PAP, że nagradzane są koła, które prowadzą badania na takim samym poziomie jak naukowcy z tytułem doktora czy na studiach doktoranckich. - Są tu przeróżne projekty: począwszy od wysyłania satelity w kosmos, przez opracowanie nowych form leków, po projekty humanistyczne - wyjaśnił.

W najbardziej prestiżowej kategorii "Projekt Roku 2013" zwyciężyło Koło Naukowe Chemii Biologicznej "Nukleotyd" z Uniwersytetu Warszawskiego. Studentów nagrodzono za projekt "Synteza analogów kapu modyfikowanych w mostku fosforanowym oraz opracowanie metod syntezy związków biologicznie czynnych o potencjalnym znaczeniu farmaceutycznym zawierających wiązanie pirofosforanowe".

Koło działa od 2008 r. i liczy 24 członków. - Członkowie koła, studiując na bardzo wymagających kierunkach, są w stanie wygospodarować tak dużo czasu, że są w stanie prowadzić badania na naprawdę wysokim poziomie - skomentował przyznanie nagrody opiekun koła, dr hab. Jacek Jemielity. Nagrodzeni otrzymywali statuetki i dyplomy.

FSP rozstrzygnęła też konkurs "Konfrontacje 2013". Najlepszą z ponad 230 prac na temat praktyk i staży okazała się praca Agnieszki Jadczak z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Na bazie zgłoszonych w konkursie prac opracowywany jest "Kodeks dobrych studenckich praktyk", którego treść konsultowana ma być jeszcze z pracodawcami, uczelniami i studentami. W tym konkursie laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH