Sposób na seniora: dodatkowe czynności przy zażywaniu leku Najczęściej problem z przestrzeganiem zaleceń lekarza w zakresie zażywania leków dotyczy regularności ich przyjmowania.

Dodatkowe czynności pomagają pamiętać starszym pacjentom o zażyciu dziennej dawki leku.

Wielu starszym osobom, przez długi czas przyjmującym lekarstwa, zdarza się zapominać, czy dany lek został już zażyty. W rezultacie przyjmują oni dodatkową jego dawkę.

Zapobiegać temu może wykonanie jakiejś dodatkowej czynności w momencie przyjmowania leku: poklepanie się po głowie, skrzyżowanie ramion czy wystukanie jakiegoś rytmu na blacie stołu – przekonują amerykańscy naukowcy na łamach pisma „Aging, Neuropsychology and Cognition“.

Jak twierdzi dr Mark McDaniel z Uniwersytetu Waszyngtonu w St. Louis, seniorzy są bardziej narażeni na przedawkowanie, jeśli przyjmowanie leku stało się rutyną.

By sprawdzić, czy wykonanie jakiejś dodatkowej dziwnej czynności sprawi, że seniorzy będą pamiętać moment przyjęcia lekarstwa, dr McDaniel przeprowadził eksperyment, podczas którego badanych poproszono o naciskanie przycisku F1 na klawiaturze komputera 30 sekund przed wykonaniem prostego trzyminutowego zadania (na ekranie wyświetlała się litera, a badani mieli nacisnąć kolejną literę w alfabecie). Czynności te powtarzały się, przy czym część badanych miała dodatkowo kłaść rękę na głowie za każdym razem, gdy naciskała przycisk F1.

W drugiej części eksperymentu seniorzy mieli wykonywać to zadanie słuchając jednocześnie ciągu liczb i klikając klawiszem myszy, gdy usłyszą dwie nieparzyste liczby pod rząd.

Wyniki badanych, których średnia wieku wynosiła 72 lata, porównano wówczas z wynikami studentów, których poddano tym samym próbom.

Okazało się, że osoby starsze, które naciskając F1 kładły rękę na głowie znacznie rzadziej niż osoby nie stosujące tej metody miały wątpliwości, czy przyciskały go już wcześniej podczas danej próby.

Co więcej, gdy zadanie było bardziej skomplikowane i wymagało większej koncentracji (jednoczesne słuchanie nagrania), seniorzy, którzy kładli rękę na głowie mylili się równie rzadko jak studenci.

Wprowadzanie lekarza w błąd przez pacjentów, kiedy są pytani o stosowanie leków, to problem tak stary, jak sama medycyna.

Najczęściej problem z przestrzeganiem zaleceń lekarza w zakresie zażywania leków dotyczy regularności ich przyjmowania. Nie wynika to najczęściej z niechęci pacjenta do współpracy, ale zapominania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH