Naukowcy opracowują nową - alternatywną do antybiotyków - metodę walki z bakteryjnymi infekcjami, w której inaktywacji ulegają związki chemiczne produkowane przez bakterie i służące do komunikacji drobnoustrojów pomiędzy sobą.

W ten sposób eliminowany jest czynnik chemiczny, który daje sygnał komórkom do dalszego mnożenia się - donosi „Chemistry Communications“.

W latach 70.  XX wieku amerykańscy naukowcy odkryli fakt, iż komórki wewnątrz kolonii komunikują się za pomocą związków chemicznych wydzielanych do otoczenia - proces ten został nazwany wyczuwaniem kworum, czy też sygnalizowaniem zagęszczenia (ang. quorum sensing). Proces ten został wykorzystany przez brytyjskich naukowców z University of Cambridge, jako podstawa nowo opracowywanej - alternatywnej względem antybiotyków - metody walki z infekcjami bakteryjnymi.

Naukowcy zsyntetyzowali analog półproduktu cząsteczki związku chemicznego stosowanego przez Gram ujemne bakterie przy wzajemnej komunikacji AHL (ang. N-acylated-L-homoserine lactones), po czym wykorzystali otrzymaną substancję do „uczulenia“ przeciwciał, by te łącząc się z tą substancją, uruchamiały proces hydrolizy tj. rozpadu chemicznego cząsteczki. W ten sposób możliwe będzie zablokowanie komunikacji pomiędzy bakteriami, i ograniczenie ich wzrostu.

Według naukowców, zaproponowana przez nich metoda eliminacji półproduktów substancji chemicznych wykorzystywanych przez bakterie do komunikowania się (syntezy związków sygnalizujących zagęszczenie) jest pierwszą próbą wstrzymania w ten sposób namnażania się drobnoustrojów. Jeżeli testy potwierdzą przypuszczenia autorów, to powstanie w ten sposób zupełnie nowa metoda walki z coraz powszechniej opornymi na antybiotyki mikroorganizmami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH