Specjalny zespół przygotuje ustawę dotyczącą m.in. donacji zwłok do celów naukowych

Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl rząd ma utworzyć międzyresortowy zespół, który zajmie się ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Reguluje ona między innymi możliwość przekazywania niezidentyfikowanych zwłok do celów naukowych.

Obecnie funkcjonuje stara ustawa, jeszcze z 1959 r., która nie uwzględnia wielu współczesnych realiów. Gdyby nie rozporządzenie minister zdrowia z ubiegłego roku, sprawa przekazywania ciał do celów naukowych byłaby białą plamą na legislacyjnej mapie. Uczelnie i władze lokalne nie mają jasności, jak i czy mogą wykorzystywać tzw. zwłoki NN (z łac. nomen nescio – imienia nie znam) do celów naukowych.

Ustawa interdyscyplinarna
Jak tłumaczą nam w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, który przygotowywał dla Ministerstwa Zdrowia wspomniany projekt rozporządzenia z lipca 2009 r., regulacje dotyczące przekazywania niezidentyfikowanych ciał do celów naukowych są nieprecyzyjne.

– Wynika to z faktu, że ustawa z końca lat 50. nie uwzględnia obecnej rzeczywistości, a rozporządzenie musi być napisane w zgodzie z zapisami ustawowymi – wyjaśnia nam Jan Bondar, rzecznik GIS. Według niego kłopot z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych polega także na tym, że jest ona wyjątkowo interdyscyplinarna i jej ewentualna zmiana wymaga pracy wielu resortów.

Jak ustalił portal rynekzdrowia.pl rząd chce zmierzyć się tą trudną materią. W Ministerstwie Zdrowia poinformowano nas, że ma powstać międzyresortowy zespół, który zajmie się pisaniem nowej regulacji lub gruntowną nowelizacją istniejącej, tak, aby dostosować prawo do współczesnych realiów.

Tak jest dziś
Zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami tzw. zwłoki NN to ciało, którego nie ma kto pochować. Przy czym nie chodzi tu tylko o rodzinę, czy bliskich, ponieważ każdy, kto zobowiąże się do pochówku, ma prawo to zrobić.

– W przypadku, gdy nie znajdzie się nikt, kto zechce dokonać pochówku, wówczas o losie zwłok decyduje starosta powiatu – tłumaczy nam Jan Bondar. Według niego starosta może zdecydować o przekazaniu zwłok uczelni do celów naukowych. Jednak zanim to zrobi, uczelnia musi wystąpić z wnioskiem do starosty o wykorzystanie zwłok. Oprócz samego wniosku uczelnia musi się zobowiązać do godnego traktowania zwłok.

– To, czy zwłoki NN będą przekazywane do celów naukowych, zależy od indywidualnej współpracy uczelni ze starostwem – mówi Bondar. – Nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących współpracy uczelni z władzami lokalnymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH