
Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl rząd ma utworzyć międzyresortowy zespół, który zajmie się ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Reguluje ona między innymi możliwość przekazywania niezidentyfikowanych zwłok do celów naukowych.
Obecnie funkcjonuje stara ustawa, jeszcze z 1959 r., która nie uwzględnia wielu współczesnych realiów. Gdyby nie rozporządzenie minister zdrowia z ubiegłego roku, sprawa przekazywania ciał do celów naukowych byłaby białą plamą na legislacyjnej mapie. Uczelnie i władze lokalne nie mają jasności, jak i czy mogą wykorzystywać tzw. zwłoki NN (z łac. nomen nescio – imienia nie znam) do celów naukowych.
Ustawa interdyscyplinarna
Jak tłumaczą nam w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, który przygotowywał dla Ministerstwa Zdrowia wspomniany projekt rozporządzenia z lipca 2009 r., regulacje dotyczące przekazywania niezidentyfikowanych ciał do celów naukowych są nieprecyzyjne.
– Wynika to z faktu, że ustawa z końca lat 50. nie uwzględnia obecnej rzeczywistości, a rozporządzenie musi być napisane w zgodzie z zapisami ustawowymi – wyjaśnia nam Jan Bondar, rzecznik GIS. Według niego kłopot z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych polega także na tym, że jest ona wyjątkowo interdyscyplinarna i jej ewentualna zmiana wymaga pracy wielu resortów.
Jak ustalił portal rynekzdrowia.pl rząd chce zmierzyć się tą trudną materią. W Ministerstwie Zdrowia poinformowano nas, że ma powstać międzyresortowy zespół, który zajmie się pisaniem nowej regulacji lub gruntowną nowelizacją istniejącej, tak, aby dostosować prawo do współczesnych realiów.
Tak jest dziś
Zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami tzw. zwłoki NN to ciało, którego nie ma kto pochować. Przy czym nie chodzi tu tylko o rodzinę, czy bliskich, ponieważ każdy, kto zobowiąże się do pochówku, ma prawo to zrobić.
– W przypadku, gdy nie znajdzie się nikt, kto zechce dokonać pochówku, wówczas o losie zwłok decyduje starosta powiatu – tłumaczy nam Jan Bondar. Według niego starosta może zdecydować o przekazaniu zwłok uczelni do celów naukowych. Jednak zanim to zrobi, uczelnia musi wystąpić z wnioskiem do starosty o wykorzystanie zwłok. Oprócz samego wniosku uczelnia musi się zobowiązać do godnego traktowania zwłok.
– To, czy zwłoki NN będą przekazywane do celów naukowych, zależy od indywidualnej współpracy uczelni ze starostwem – mówi Bondar. – Nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących współpracy uczelni z władzami lokalnymi.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 12:44 Premier Mateusz Morawiecki podpisał Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025
- 12:29 Zalewska: od 2019 roku pedagog lub psycholog w każdej szkole
- 11:59 Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 10:23 Pełnomocnik rządu: protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali
- 10:17 Naukowcy: o zdrowiu przyszłych dzieci decyzuje styl życia ich rodziców
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych