Sondaż: 80 proc. lekarzy obawia się skutków likwidacji stażu podyplomowego Większość ankietowanych uważa, że Ministerstwo Zdrowia powinno pilnie przywrócić lekarski staż podyplomowy Fot. Fotolia

Już niedługo polscy pacjenci znajdą się pod opieką gorzej przygotowanych najmłodszych lekarzy, jeśli Ministerstwo Zdrowia pilnie nie przywróci lekarskiego stażu podyplomowego - ostrzega 80 proc. lekarzy ankietowanych przez portal Konsylium24.pl

W dniach 19-20 listopada serwis Konsylium24.pl zapytał (po raz drugi, poprzednio w 2009 r.) losowo dobraną grupę 673 lekarzy wszystkich specjalizacji z całej Polski, jak likwidacja stażu podyplomowego wpłynie na jakość opieki sprawowanej nad pacjentami przez najmłodszych lekarzy.

Większość odpowiedziała, że jakość opieki "znacznie się pogorszy" (55 proc. lekarzy), "trochę się pogorszy" ( 25 proc.), "pozostanie taka jak dotychczas" (11 proc.), "trochę się polepszy" (brak odpowiedzi), "znacznie się polepszy" (1proc.), natomiast  8 proc. udzieliło  odpowiedzi - “trudno powiedzieć".

Lekarze, bez względu na staż pracy, w przeważającej większości (w każdej grupie wiekowej jest to 77-86%) oceniają, że brak lekarskiego stażu podyplomowego pogorszy opiekę nad pacjentami.

Wyraźnie widać jednak, że wśród najstarszych lekarzy (ponad 17 lat pracy w zawodzie) 66% uważa, że opieka znacznie się pogorszy, wśród najmłodszych (do 4 lat stażu pracy) - znacznego pogorszenia jakości opieki obawia się 47% lekarzy.

Studia medyczne w Polsce trwają 6 lat. Po uzyskaniu dyplomu każdy lekarz musi zaliczyć obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, w czasie którego nabywa praktyczne umiejętności w zakresie pracy klinicznej.

W 2018 r. uczelnie medyczne opuści pierwsza grupa absolwentów, którzy nie odbędą wspomnianego stażu. Zamiast tego, na ostatnim roku studiów zrealizują "dwu-semestralne praktyczne nauczanie w dziedzinach klinicznych, między innymi poprzez naukę w centrach symulacji medycznych".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH