Śląskie: pochowano 70 osób, które przekazały swoje ciała nauce FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Uroczystość akademickiego pożegnania 70 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę (7 maja) w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Ich prochy spoczęły potem w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Dzięki programowi świadomej donacji zwłok śląscy naukowcy dysponują zgłoszeniami osób chcących po śmierci swoje ciała powierzyć nauce. Program ruszył w 2003 r., jako pierwszy taki w Polsce. W pierwszym jego roku spłynęło osiem deklaracji, obecnie uczelnia ma ich ok. 1,4 tys.

W sobotniej uroczystości pożegnania donatorów w reprezentacyjnej auli Uniwersytetu w Katowicach-Ligocie uczestniczyli m.in. krewni, lekarze i naukowcy, a także liczni studenci.

Zwracając się do rodzin darczyńców, przedstawiciele uczelni mówili o wadze ich ofiary. - Decyzja waszych bliskich zasługuje na największą wdzięczność i szacunek. Macie prawo, a nawet obowiązek być z niej dumni - podkreślił prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jan Duława.

- Dzięki programowi świadomej donacji możemy w sposób nowoczesny uczyć studentów oraz szkolić lekarzy. Bez zrozumienia ze strony waszych bliskich nie byłoby tego programu. Nie byłoby możliwości zdobywania wiedzy przez studentów i nie byłoby dobrze wyszkolonych lekarzy - mówił kierownik Katedry Anatomii Prawidłowej SUM prof. Grzegorz Bajor.

Po ekumenicznym nabożeństwie urny z prochami przewieziono do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej. Miejsce ich pochówku opatrzone jest łacińską sentencją: "Hic est locus ubi mors gaudet succurrere vitae", czyli "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

Przedstawiciele uczelni akcentują, że próby uczenia studentów anatomii za pomocą atlasów anatomicznych czy uczenie się jedynie na modelach anatomicznych zawsze skutkowały obniżeniem poziomu nauczania, a jednocześnie - obniżeniem poziomu zachowań etycznych studentów i lekarzy.

- Prawdziwy człowiek jest jak najdoskonalszy atlas anatomiczny otwarty jednocześnie na wszystkich stronach - zaznaczył jeden ze studentów Damian Matusiewicz.

Coroczne pożegnanie donatorów odbywa się pod koniec roku akademickiego, kiedy kończą się zajęcia sekcyjne z anatomii i zaczynają przygotowania do egzaminu. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i wraz z rodzinami stają przy urnach. To moment na refleksję, że uczyli się nie dzięki preparatowi, lecz człowiekowi, który złożył swój dar w imię życia innych ludzi.

Uroczystość jest ważną częścią programu świadomej donacji zwłok, który ma pomagać w informowaniu i pozyskiwaniu na rzecz uczelni donatorów - przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH