Śląski Uniwersytet Medyczny zainspiruje młodych wynalazców

Dwa projekty Śląskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymały dofinansowanie w konkursie Uniwersytet Młodych Wynalazców zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak informuje Agata Kalafarska, rzecznik prasowy SUM, Uniwersytet Młodych Wynalazców to program, który ma wzmocnić współpracę między szkołami i uczelniami. W ramach programu uczniowie i ich nauczyciele będą mogli m.in. prowadzić wspólnie z kadrą akademicką projekty naukowe, korzystać z bibliotek uniwersyteckich oraz laboratoriów.

Uczniowie biorący udział w jednym z dwóch programów SUM, które uzyskały dofinansowanie ''Kuchnia molekularna, czyli nauka w gastronomii'' będą mogli rozwijać swoje zainteresowania naukowe. W ramach kursu zapoznają się z różnorodnymi technikami kuchni molekularnej oraz ''food designe'' - łączenia smaków i tekstur, metodyką prowadzenia badań naukowych, metodami analizy danych i opracowywaniem publikacji naukowych, tworzeniem i prowadzeniem strony internetowej o tematyce kulinarnej.

Ponadto uczniowie nabędą wiedzę na temat dodatków do żywności, ich zastosowania, potencjalnej szkodliwości, nauczą się interpretowania informacji zawartych na etykietach produktów spożywczych oraz wykształcą kompetencje związane z wystąpieniami publicznymi, prowadzeniem eksperymentów kulinarnych i warsztatów kuchni molekularnej. Projekt realizowany będzie przez kadrę naukowo-dydaktyczną Zakładu Promocji Zdrowia Katedry Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego SUM.

Drugi z projektów SUM nosi tytuł: ''Od ucznia do naukowca - wprowadzenie do technik biologii molekularnej''. Jego celem jest umożliwienie zdolnym licealistom nawiązania kontaktu ze środowiskiem akademickim, a także poznania kolejnych etapów procesu badawczego i zapoznania się ze specyfiką realnej pracy w laboratorium, podczas realizacji konkretnego projektu badawczego w obszarze biologii molekularnej.

Uczestnicy wspólnie zaplanują eksperyment polegający na określeniu cytotoksyczności wybranych chemioterapeutyków używanych w onkologii na linie komórek nowotworowych, przeprowadzą własnoręcznie wszystkie etapy eksperymentu i dokonają analizy uzyskanych danych, przy wykorzystaniu poznanych metod badawczych, samodzielnie przygotują hodowlę komórkową i wykonają potrzebne analizy.

Praktyczne poznanie warsztatu badawczego stosowanego podczas realizacji badań podstawowych umożliwi uczestnikom projektu dalszy rozwój naukowy oraz zrozumienie ograniczeń związanych z prowadzeniem badań i dostępną metodyką. Dzięki programowi uczniowie zdobędą nową wiedzę, zgodną z ich zainteresowaniami, co ułatwi im w przyszłości praktyczną realizację swoich pomysłów badawczych. Projekt realizowany będzie w Katedrze i Zakładzie Biochemii Wydziału Lekarskiego SUM w Katowicach-Ligocie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH