Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ma 70 lat Studenci od 2012 r. korzystają z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie na zaawansowanych symulatorach trenują umiejętności niezbędne w ich przeszłej pracy. Fot. SUM

70 lat temu - 20 marca 1948 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. Uruchomienie Akademii było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Była to wtedy ósma szkoła medyczna w Polsce.

W 1949 r. uczelnia została przemianowana na Śląską Akademię Lekarską, następnie zaś na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego. Od 2007 r. działa pod obecną nazwą - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM).

Ja przypomina prof. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM, z zachowanych wspomnień pierwszych absolwentów wynika, że początki nie były łatwe. - W uczelniach medycznych z wielowiekową tradycją mówiono o nas wówczas z sarkazmem „szkółka felczerów”, ale jak pokazały kolejne lata to pejoratywne określenie okazało się zupełnie nieuprawnione - stwierdza rektor.

Opinię o uczelni zmienili wybitni lekarze i naukowcy tam pracujący. Wielu z nich miało znaczący udział w dorobku medycyny światowej:
• profesor Józef Gasiński - fenomen techniki operacyjnej,
• profesor Kornel Gibiński - twórca szkoły gastroenterologii, autor pierwszego polskiego podręcznika z tego zakresu,
• profesor Zbigniew Herman - współtwórca farmakologii klinicznej,
• profesor Witold Niepołomski - twórca śląskiej szkoły patomorfologicznej,
• profesor Zbigniew Religa - przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce
• profesor Stefan Ślopek - wynalazca szczepionki przeciw durowi brzusznemu,
• profesor Witold Zahorski - pionier medycyny pracy, światowy ekspert w zakresie pylicy i autor pierwszej międzynarodowej radiologicznej klasyfikacji tego schorzenia.

Naukowcy i wyróżnienia
Dzisiaj Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach także skupia nieprzeciętne indywidualności, wybitnych i znanych na całym świecie naukowców, takich jak prof. Michał Tendera z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Lekarskiego w Katowicach, który po raz kolejny znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata wg prestiżowego Rankingu Clarivate Analytics.

Do grona wyjątkowo cenionych i szanowanych naukowców należą prof. Franciszek Kokot, twórca polskiej nefrologii i prof. Edward Wylęgała, który jest jedynym Polakiem w gronie ekspertów „One-Hundred Foreign Experts Plan” gromadzących intelektualistów z całego świata, w tym laureata Nagrody Nobla George’a Smoota ze Stanów Zjednoczonych - podaje rzecznik prasowy SUM, Agata Kalafarska-Winkler.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH