Wtorek, 21 października 2014 

KR/Rynek Zdrowia | 03-04-2014 18:57

Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił studia podyplomowe z homeopatii

Pierwszą edycję studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji, których organizatorem jest wydział farmaceutyczny SUM, rozpoczęło 50 osób, głównie lekarzy i kilku farmaceutów.

W piątek (28 marca) odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014|2015 studiów podyplomowych. Na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji, zorganizowanym przez Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, chciało studiować 70 osób.

Limit miejsc na kierunku wynosił - 50 i tyle osób, głównie lekarzy i kilku farmaceutów, podejmie podyplomowe studia. Kolejna edycja studiów na kierunku homeopatia rozpocznie się w październiku 2014 r., a rekrutacja na nie - w najbliższym czasie.

Studia podyplomowe dotyczące homeopatii w medycynie są ofertą kształcenia dla lekarzy i farmaceutów. Kończą się egzaminem i wydaniem świadectw ukończenia studiów podyplomowych, które umożliwią absolwentom studiowanie homeopatii w stopniu zaawansowanm. Trwają 2 semestry, obejmują 154 godzin wykładów i 46 godzin seminariów.

Jak przekazała portalowi rynekzdrowia.pl Gabriela Śniatała, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów oraz wykładowca i egzaminator przedmiotu metodyka homeopatii, wykładowcami na kierunku są lekarze i farmaceuci - profesorowie SUM, Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów, Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej oraz naukowcy nauk podstawowych: filozofii, biologii, chemii, fizyki z Polski, Niemiec i Włoch.

Gabriela Śniatała wyjaśnia, że homeopatia jest sukcesywnie wprowadzana na uniwersytetach w Europie i USA.

- Pacjenci poszukują lekarzy stosujących homeopatyczną metodę leczenia, a lekarze chcą rozszerzyć swoja wiedzę o homeopatię i prowadzić praktykę w modelu holistycznym - zintegrowanym. Według szwajcarskiego raportu HTA homeopatia jest skuteczna i bezpieczna oraz pozwala znacznie zredukować koszty leczenia. Dla pacjenta integracyjne podejście do leczenia człowieka jako całości umysłu oraz ciała jest pełniejsze, a co za tym idzie skuteczniejsze - stwierdza prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów.

Przyznaje, iż zdaje sobie sprawę, że homeopatia budzi kontrowersje, również w samym środowisku lekarskim.

- Konserwatywni lekarze i przemysł farmaceutyczny produkujący leki syntetyczne są i będą przeciwni integracji systemów leczenia. Dyskredytacja homeopatii jest niezgodna z obowiązującym prawem w Polsce. UOKiK zabronił takich praktyk i nałożył m.in. na Naczelną Radę Lekarską karę w wys. 50 tys. zł - dodaje Śniatała.

Zapewnia też, że władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są przygotowane do merytorycznej dyskusji na temat zasadności uruchomienia kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji.

- Środowisko lekarzy i farmaceutów stosujących homeopatyczną metodą leczenia nigdy nie traciło nadziei, że znajdą się ludzie, którzy wprowadzą homeopatię na uniwersytetach również w naszym kraju. 28 marca Polska przestała pod tym względem być ostatnim krajem Europy - podsumowuje Śniatała.

 • A jak będzie z odpowiedzialnością
  A jak będzie z odpowiedzialnością za stosowanie homeopatii zamiast leczenia ratującego zdrowie i (lub) życie, np. w nowotworach złośliwych? Coś to prawo chyba dziurawe, a SUM bierze to na swój garb?

  ~Tykociński, 2014-08-15

 • Przedmioty
  Podobno w siatce będą:
  - ziołolecznictwo u elfów
  -zdrowie zaklęte w skałach
  -wpływ gwiazd na świąt sromu
  -wróżenie z fusów
  -duchy przodków a dziedziczenie autosomalne

  ~Grzegorz, 2014-08-05

 • Ukryta od 800 lat prawda wraca!
  Na stronie psychomanipulacja pl slash tem slash homeopatia kropka htm odrazajacy atak na homeopatie i swietnie prosperujacy w Polsce biznes homeopatyczny (ok. 2 mld zl rocznie - jest o co walczyc :) w koncu zamiast kilka dni polezec i wyzdrowiec, mozna takze za kilkadziesiat zlotych kupic troche cukru, popic woda i za te same kilka dni tak samo wyzdrowiec. A tu ataki i proba psucia interesu zycia. Skandal!

  ~Merlin, 2014-07-10

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH