Czwartek, 24 lipca 2014 

KR/Rynek Zdrowia | 03-04-2014 18:57

Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił studia podyplomowe z homeopatii

Pierwszą edycję studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji, których organizatorem jest wydział farmaceutyczny SUM, rozpoczęło 50 osób, głównie lekarzy i kilku farmaceutów.

W piątek (28 marca) odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014|2015 studiów podyplomowych. Na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji, zorganizowanym przez Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, chciało studiować 70 osób.

Limit miejsc na kierunku wynosił - 50 i tyle osób, głównie lekarzy i kilku farmaceutów, podejmie podyplomowe studia. Kolejna edycja studiów na kierunku homeopatia rozpocznie się w październiku 2014 r., a rekrutacja na nie - w najbliższym czasie.

Studia podyplomowe dotyczące homeopatii w medycynie są ofertą kształcenia dla lekarzy i farmaceutów. Kończą się egzaminem i wydaniem świadectw ukończenia studiów podyplomowych, które umożliwią absolwentom studiowanie homeopatii w stopniu zaawansowanm. Trwają 2 semestry, obejmują 154 godzin wykładów i 46 godzin seminariów.

Jak przekazała portalowi rynekzdrowia.pl Gabriela Śniatała, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów oraz wykładowca i egzaminator przedmiotu metodyka homeopatii, wykładowcami na kierunku są lekarze i farmaceuci - profesorowie SUM, Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów, Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej oraz naukowcy nauk podstawowych: filozofii, biologii, chemii, fizyki z Polski, Niemiec i Włoch.

Gabriela Śniatała wyjaśnia, że homeopatia jest sukcesywnie wprowadzana na uniwersytetach w Europie i USA.

- Pacjenci poszukują lekarzy stosujących homeopatyczną metodę leczenia, a lekarze chcą rozszerzyć swoja wiedzę o homeopatię i prowadzić praktykę w modelu holistycznym - zintegrowanym. Według szwajcarskiego raportu HTA homeopatia jest skuteczna i bezpieczna oraz pozwala znacznie zredukować koszty leczenia. Dla pacjenta integracyjne podejście do leczenia człowieka jako całości umysłu oraz ciała jest pełniejsze, a co za tym idzie skuteczniejsze - stwierdza prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów.

Przyznaje, iż zdaje sobie sprawę, że homeopatia budzi kontrowersje, również w samym środowisku lekarskim.

- Konserwatywni lekarze i przemysł farmaceutyczny produkujący leki syntetyczne są i będą przeciwni integracji systemów leczenia. Dyskredytacja homeopatii jest niezgodna z obowiązującym prawem w Polsce. UOKiK zabronił takich praktyk i nałożył m.in. na Naczelną Radę Lekarską karę w wys. 50 tys. zł - dodaje Śniatała.

Zapewnia też, że władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są przygotowane do merytorycznej dyskusji na temat zasadności uruchomienia kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji.

- Środowisko lekarzy i farmaceutów stosujących homeopatyczną metodą leczenia nigdy nie traciło nadziei, że znajdą się ludzie, którzy wprowadzą homeopatię na uniwersytetach również w naszym kraju. 28 marca Polska przestała pod tym względem być ostatnim krajem Europy - podsumowuje Śniatała.

 • Ukryta od 800 lat prawda wraca!
  Na stronie psychomanipulacja pl slash tem slash homeopatia kropka htm odrazajacy atak na homeopatie i swietnie prosperujacy w Polsce biznes homeopatyczny (ok. 2 mld zl rocznie - jest o co walczyc :) w koncu zamiast kilka dni polezec i wyzdrowiec, mozna takze za kilkadziesiat zlotych kupic troche cukru, popic woda i za te same kilka dni tak samo wyzdrowiec. A tu ataki i proba psucia interesu zycia. Skandal!

  ~Merlin, 2014-07-10

 • Jak mozna?
  Jak mozna tak osmieszac Uniwersytet? Feng Shui, rozdzkarstwo i tarota tez wprowadzicie jako przedmiot uniwersytecki? Hanba!

  ~Buhahaha, 2014-07-10

 • poparcie
  W końcu prawda dochodzi do głosu i Homeopatia zaczyna wchodzić w kanony wiedzy medycznej. Jest to wspaniała metoda leczenia z której korzystamy całą rodziną. Dziękuję Bogu (Chrystusowi) za tą możliwość. Przeciwnicy w dzisiejszym świetle nie mają żadnych argumentów tylko utarte slogany, a w starciu otwartym padają jak muchy. Każdy ma prawo wyboru (to jego sumienie), a skuteczność weryfikuje - przekonanie potwierdza, Głupota wrzeszczy i straszy.

  ~SUPER, 2014-06-07

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Zofia Ulz: powstaje sieć służb ścigających odwrócony łańcuch dystrybucji leków

Rynek farmaceutyczny opanowali przedsiębiorcy, którzy z farmacją mają niewiele wspólnego. Dyktują układy na rynku i prowadzą nielegalny proceder, który pozbawia polskich pacjentów dostępu do leków. Jeśli chcemy zwalczyć patologię, musimy dostosować działanie inspekcji farmaceutycznej do zachowań rynku - ocenia minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

POLECAMY W SERWISACH