Gaudeamus igitur. Indeksy dla rozpoczynających studia. Wykład inauguracyjny. Rok akademicki 2008/2009 na SUM został rozpoczęty.

Nauki w uczelni utworzonej w 1948 r., na pięciu wydziałach, na studiach licencjackich, magisterskich, dziennych, wieczorowych i zaocznych zgłębia 7,9 tys. studentów. Wśród nich jest 400 studentów zagranicznych studiujących medycynę w programie angielskojęzycznym i 1650 „pierwszoroczniaków”.

– Mieliśmy bez mała 10 tysięcy kandydatów ubiegających się o indeks naszej uczelni – informuje prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor (już drugiej kadencji) Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Bardzo nas cieszy to, że na studia zdecydowało się piętnastu olimpijczyków. To świadczy o poziomie dydaktycznym Uniwersytetu. Chcemy, by był jeszcze wyższy.

Wśród dziesięciu uczelni medycznych w kraju, śląska zajmuje – wg rankingu „Rzeczpospolitej – czwarte miejsce.
Rektor SUM zapowiada dalszą informatyzację uczelni. Od roku studenci posługują się e-legitymacją. W tym roku władze uczelni zamierzają uruchomić wirtualne dziekanaty. System e-HMS funkcjonuje – testowo – od lipca tego roku. Co roku przybywa zagranicznych studentów. Za studia płacą rocznie ok. 40 tys. zł, czyli nawet 4-krotnie mniej niż w zachodnich uczelniach.

Uniwersytet inwestują w bazę socjalną i dydaktyczną. Największą inwestycją obecnie jest budowa kampusu dla Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu (uczelnia ma swoje wydziały nadto w Katowicach, Zabrzu i Bytomiu). Finansowana jest ze środków własnych SUM i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Zdrowia i Zarządu Województwa Śląskiego.

W Uniwersytecie zatrudnionych jest 2310 osób; w tym 1269 nauczycieli akademickich (102 profesorów tytularnych, 20 profesorów nadzwyczajnych SUM oraz 138 adiunktów ze stopniem doktora habilitowanego. Do 30 listopada 207 r. mury uczelni opuściło 33174 absolwentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH