Sejmowa komisja apeluje o wzrost nakładów na instytuty badawcze Fot. Archiwum

Trudna sytuacja finansowa instytutów badawczych ogranicza im realizowanie zadań badawczych - głosi dezyderat przyjęty w środę (26 listopada) przez sejmową komisję edukacji, nauki i młodzieży. Zwraca się ona do ministrów nadzorujących te placówki o zwiększenie poziomu finansowania instytutów.

W Polsce obecnie działa 116 instytutów badawczych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na wdrożenie i zastosowanie w praktyce (minister zdrowia nadzoruje działalność 16 instytutów badawczych, m.in. powołuje dyrektora nadzorowanego instytutu na 4 lata - red.).

W dezyderacie przyjętym przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży podkreślono, że "trudna sytuacja finansowa instytutów badawczych, w wielu przypadkach zmusza te jednostki do zmniejszania liczby ich pracowników i znacznie ogranicza możliwości realizacji zadań badawczych".

Komisja zwróciła się więc do ministrów nadzorujących instytuty badawcze oraz do ministra właściwego ds. nauki o jak najszybsze podjęcie działań, które zwiększą poziom finansowania instytutów, "w tym w zakresie dotacji bazowej, w sposób odzwierciedlający ich rzeczywisty potencjał naukowy".

"Działalność instytutów badawczych jest jednym z głównych źródeł innowacji i stanowi wsparcie dla jej rozwoju, w szczególności wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Instytuty w pełni wykorzystują swój potencjał badawczy, prowadząc prace od badań podstawowych do wdrożeń. Zadania instytutów w dużej mierze dotyczą badań stosowanych i prac rozwojowych, najbardziej użytecznych dla gospodarki. O kompetencjach i osiągnięciach instytutów badawczych świadczy fakt koordynowania przez nie wielu dużych programów badawczych na rzecz gospodarki oraz aktywne uczestnictwo w projektach międzynarodowych, w szczególności w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej" - podkreślono w dezyderacie.

Dokument przygotowano na podstawie wniosków płynących z wrześniowego posiedzenia podkomisji stałej ds. ekonomiki edukacji i nauki, dotyczącego sytuacji finansowej instytutów badawczych. Z danych przedstawionych wówczas przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że z roku na rok wielkość dotacji statutowej - przyznawanej z budżetu państwa - dla tych jednostek spada. W 2012 roku otrzymały one łącznie z budżetu państwa ponad 654 mln zł, w roku 2013 blisko 516 mln zł, a dotacja w roku 2014 wyniosła blisko 455 mln zł.

"Mam pełną świadomość, że nawet te instytuty, które mają duże przychody z innych źródeł niż dotacja statutowa, nie wszystko mogą z tych źródeł finansować. Stąd bardzo istotna jest rola samej dotacji statutowej" - podkreślał wówczas wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH