Sejm: wiceminister nauki o kształceniu na kierunku analityka medyczna

Szybsza droga do ukończenia studiów np. dla doświadczonych techników laboratoryjnych to proponowana przez resort nauki zmiana dotycząca kierunku analityka medyczna - powiedziała w czwartek (12 grudnia) w Sejmie wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz.

Posłowie PO Iwona Kozłowska i Rajmund Miller w ramach pytań bieżących w Sejmie skierowali do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pytanie o zmiany na kierunku studiów analityka medyczna - w związku z pracami nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Kozłowska stwierdziła, że teraz kierunek analityka medyczna, tak jak inne kierunki medyczne jest realizowany w ramach jednolitych studiów magisterskich, po których ukończeniu zdobywa się zawód diagnosty laboratoryjnego. - W środowisku zaangażowanym w proces kształcenia na kierunku analityka medyczna pojawiły się obawy, iż wprowadzenie na tym kierunku dwustopniowego systemu, czyli 3+2 (studia licencjackie i uzupełniające magisterskie), może obniżyć poziom nauczania. Niepokój budzi także dopuszczenie możliwości zdobycia zawodu diagnosty laboratoryjnego w inny sposób niż studia wyższe - mówiła Kozłowska i pytała, czy resort nauki proponuje jakieś zmiany na tym kierunku.

- Odpowiadając najprościej na pytanie powiedziałabym, że nic nie zamierzamy zmieniać - stwierdziła podsekretarz stanu w ministerstwie nauki Daria Lipińska-Nałęcz. - Tak jak studia mogły być prowadzone w systemie jednolitych studiów magisterskich, tak nadal będą mogły być prowadzone w tej postaci. Dopuszczamy również możliwość prowadzenia ich w podzielonym systemie 3+2".

Lipińska-Nałęcz przypomniała, że w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym MNiSW proponuje, by możliwe było potwierdzanie efektów kształcenia uzyskanych poza systemem szkolnictwa formalnego. - W tym przypadku wydaje się, że byłoby to właściwe dla osób, które w laboratoriach już pracują - chociażby techników diagnostycznych - stwierdziła. Wyjaśniła, że takie osoby z doświadczeniem mogłyby uzyskać potwierdzenie swoich umiejętności i szybciej zaliczyć część przedmiotów.

Wiceminister zaznaczyła, że przepisy unijne określają standard tylko dla siedmiu kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa, położnictwa, architektury i weterynarii. - Muszą być one realizowane w systemie jednolitych studiów magisterskich - wyjaśniła i dodała, że dodatkowe wytyczne sprecyzowane są w rozporządzeniu o warunkach prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH