Sejm: projekt ustawy o Agencji Wymiany Akademickiej trafił do komisji FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Agencja ma zająć się m.in. wspieraniem wymiany akademickiej i umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

Projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W środę (7 czerwca) podczas pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowej komisji.

- Ustawa odpowiada na zapotrzebowanie i postulaty środowiska akademickiego, które dostrzega niewystarczający poziom umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Chociaż sporo dobrych rzeczy dzieje się w tym obszarze w ostatnich latach, to wydaje się celowe dokonanie pewnej konsolidacji działań w tym zakresie: programów stypendialnych, przedsięwzięć realizujących politykę państwa zmierzającą do zwiększenia stopnia umiędzynarodowienia - powiedział podczas debaty w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko.

NAWA przejmie zadania realizowane obecnie przez istniejące instytucje - przede wszystkim przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które według projektu ustawy ma zostać zlikwidowane wraz z powstaniem Agencji.

Bobko wyjaśnił, że wśród zadań NAWY znajdzie się m.in.: realizacja programów rządowych związanych z umiędzynarodowieniem, promocja języka polskiego, kwestia uznawalności języka polskiego oraz działania MNiSW związane z uznawalnością dyplomów.

Wiceminister zwrócił również uwagę, że jednym z głównych celów Agencji będzie inicjowanie programów projakościowych kierowanych zarówno do studentów, jak i do młodych naukowców: doktorantów oraz tzw. postdoców. Podkreślił przy tym, że resort nauki chce uwzględniać w tych programach również "element powrotowy" - czyli działania mające zachęcić do powrotu do kraju młodych polskich naukowców.

Podczas sejmowej debaty poseł PiS Włodzimierz Bernacki wyraził nadzieję, że powstanie NAWY ułatwi np. tworzenie lepszych warunków nie tylko dla studentów przybywających do Polski, ale również dla uczonych realizujących tutaj programy w językach obcych.

Posłanka PO Joanna Fabisiak, choć - w imieniu swojego klubu - opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem ustawy, to zwróciła uwagę na kilka zapisów, które - jej zdaniem - wymagają zmian i dopracowania. Jak mówiła, projekt ustawy o NAWA "zakłada powołanie instytucji państwowej o dużych uprawnieniach; szczególnie duże uprawnienia będzie miał dyrektor tej jednostki". Tak szeroki zakres zadań Agencji może - jak mówiła Fabisiak - prowadzić do "nierównego czy też niedostatecznego rozwiązywania problemów".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH