Sejm: kontrowersje wokół programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek

Wydłużenie o dwa lata terminu na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którym zajęła się w środę (19 czerwca) sejmowa komisja zdrowia.

W 2011 r. nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wyznaczyła dwuletni termin na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Termin ten wygasa 23 sierpnia 2013 roku. Niestety, odpowiedzialne za opracowanie programów Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych ich nie przygotowało.

Aby zaradzić sytuacji, posłowie PSL zgłosili projekt nowelizacji wydłużającej termin na opracowanie nowych programów - o kolejne dwa lata. W środę (19 czerwca)  odbyło się jego pierwsze czytanie. 

Biuro Legislacyjne Sejmu zwróciło jednak uwagę, że projekt w takim kształcie oznaczałby, że do sierpnia 2015 r. nie można prowadzić naboru na podyplomowe studia dla pielęgniarek i położnych, a jedynie kończyć te już rozpoczęte na podstawie starych programów. Na merytoryczne zmiany w projekcie nie ma już z kolei wiele czasu, bo powinna ona wejść w życie najpóźniej 23 sierpnia. 

Projekt ustawy spotkał się z ostrą reakcją posłów PiS, którzy zarzucali odpowiedzialnym za nieprzygotowanie nowych programów "nadużycie urzędnicze", które powinno być przedmiotem postępowania dyscyplinarnego. Posłowie PiS zarzucali też, że rząd zlekceważył pielęgniarki i położne, nie wypełniając ustawowych zobowiązań, a problem podnoszony jest w Sejmie w ostatniej chwili. 

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński mówił podczas posiedzenia komisji, że budżet Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych potrzebuje na opracowanie nowych programów dodatkowych środków (według uzasadnienia projektu ok. 3 mln zł). - Trzeba przede wszystkim powołać ekspertów, którzy opracują programy szkolenia i specjalizacji, a na to potrzebne są środki - powiedział Sopliński. 

Ostatecznie sejmowa komisja zdrowia zdecydowała się na powołanie podkomisji, która ma się zająć tym problemem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH