Neurolodzy znaleźli miejsce wolnej woli w mózgu, czytamy w piśmie Science. Jak dowiedli badacze, rodzi się ona w fałdach kory ciemieniowej.

Na temat wolnej woli dyskutuję badacze i filozofowie. Odróżnia nas ona od zwierząt, które takiej umiejętności nie posiadają. Neurobiolodzy szukają wyjaśnienia mechanizmów aktów woli w mózgu. Są zdania, że cała sfera zjawisk świadomości to tylko  rezultat aktywności olbrzymiej liczby neuronów, czyli komórek nerwowych mózgu. To tam muszą się rodzić wszelkie działania i ich intencje – informuje Rzeczpospolita za pismem Science.

Takie przypadki potwierdzają osoby, które wskutek uszkodzenia mózgu utraciły wolną wolę.

Neurobiolodzy z francuskiego CNRS i szpitala w Lyonie przeprowadzili eksperyment na siedmiu pacjentach, którzy czekali na operację guza mózgu. Właśnie w takich przypadkach neurochirurdzy muszą stymulować różne partie kory mózgowej przed operacją, kiedy pacjent jest tylko miejscowo znieczulony i w pełni świadomy tego, co się z nim dzieje. Robią to po to, żeby podczas przyszłego zabiegu nie uszkodzić jakichś ważnych ośrodków - przypomina  Science.

Naukowcy poprosili więc pacjentów by wzięli udział w eksperymencie. Badacze skupili się przede wszystkim na korze ruchowej w płacie czołowym, która jest kluczowa w inicjowaniu i wykonywaniu działań przez człowieka, a także tylnej korze ciemieniowej, w której powstają wyobrażenia podejmowanych ruchów.

Do wybranych miejsc przykładali elektrody i przez kilka minut drażnili je prądem o miliamperowym natężeniu. W momencie, kiedy pobudzona została kora ciemieniowa, pacjenci odczuwali wolę działania.

Ciekawe, że kiedy zwiększono natężenie prądu, pacjenci myśleli, że mają wolę i że wola ta się spełnia.

- Poruszyłem ustami, coś mówiłem, co powiedziałem? - pytał jeden z badanych.

Niestety, w tym czasie żaden z mięśni ich ciała nie poruszył się.

Jak się okazało drażnienie okolic przedruchowych ich kory czołowej sprawiało, że naprawdę podnosili palce, przekręcali nadgarstki, łokcie, przedramię, ale nie czuli żadnej woli wykonania tych ruchów.

Zdaniem naukowców subiektywne poczucie, że się poruszamy, czy mówimy, nie jest rezultatem samego ruchu ciała. Powstaje w innym obszarze mózgu - korze ciemieniowej, tam, gdzie rodzą się nasze intencje i przewidywane są ich konsekwencje. I to zanim w ogóle działanie zostanie podjęte.

W obliczu odkryć francuskich naukowców biochemik, Eric Kandel zastanawiał się nad działaniem mózgu.

- Jeśli nasz wybór jest zdeterminowany w mózgu, zanim jeszcze o nim świadomie zdecydujemy, to w takim razie gdzie jest nasza wolna wola? Czy to tylko iluzja, racjonalizacja naszych działań, po tym jak już zostały podjęte? – pytał.  

Według Zygmunta Freuda wyborów dokonuje nasza podświadomość. Zdaniem Liberta nasze zamiary są inicjowane bez udziału świadomości, jednak nasza jaźń ma "prawo weta."

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH