5 listopada zakończy się pierwszy okres uzyskiwania przez lekarzy punktów edukacyjnych. Wielu medyków ogarnęła panika, z powodu mylnych informacji, iż do tego dnia należało rozliczyć się z punktów.

Jak wyjaśnia lekarski samorząd termin ten dotyczy jedynie uzyskania koniecznych dwustu punktów. Jednocześnie dementuje też doniesienia jakoby niezdobycie wymaganej liczby punktów skutkowało pozbawieniem prawa wykonywania zawodu.

- Termin 5 listopada odnosi się jedynie do uzyskania punktów, a nie do rozliczenia się z nich. Ci, którzy do 5 listopada nie złożyli dokumentów powinni spokojnie, w miarę swoich możliwości dostarczyć je w następnych tygodniach. Dostarczone dokumenty zostaną przez nas zweryfikowane. Ponieważ obecnie mamy duży napływ dokumentów, na ich rozliczenie trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl dr Krzysztof Dziubiński, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Spośród ok. 23 tys. lekarzy, członków OIL w Warszawie, dokumenty potrzebne do rozliczenia punktów edukacyjnych złożyło dotychczas ok. 1500. Przypomnijmy, że warszawska izba jest największą w kraju.

Punkty za godziny

Okres rozliczeniowy trwał 11 lat czyli od 1997 r. Jest to zasługa m.in. samorządu lekarskiego, który wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy podjął uchwałe, która pozwala na rozliczenie się właśnie na podstawie działań edukacyjnych w tak długim czasie.

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów nie obejmuje wszystkich sytuacji życiowych. Samorząd jest jednak zobowiązany do przestrzegania przepisów i musi działać zgodnie z wytycznymi tego aktu prawnego, stara się jednak podejmować działania prowadzące do uproszczenia procedury naliczania punktow edukacyjnych - mówi nam dr Dziubiński.

Samorząd wielokrotnie informował  lekarzy o obowiązkach wynikających z wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego obowiązku edukacyjnego. Każdy lekarz otrzymał wraz z przesyłaną prasą korporacyjną Indeks Doskonalenia Zawodowego Lekarza, w którym wydrukowane były warunki uzyskiwania punktów edukacyjnych.

- Niestety wielu lekarzy nie doceniło naszych wskazówek – mówi dyrektor.

Nieznajomość zasad prowadzi do nieporozumień.

- Np. za udział w kongresie, zjeździe czy konferencji krajowej bądź zagranicznej można otrzymać jeden punkt za godzinę, ale nie więcej niż 40 pkt. w całym okresie rozliczeniowym. Zdarza się, że lekarze przychodzą do nas z plikiem zaświadczeń z takich właśnie wydarzeń, a my, zgodnie z prawem możemy uznać im za to tylko 40 pkt. - wyjaśnia Krzysztof Dziubiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH