Samorząd lekarski o zasadach finansowania rezydentur

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się z wnioskiem o przywrócenie finansowania przez Ministerstwo Zdrowia kosztów związanych z dokonywaniem odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

W piśmie do szefa resortu zdrowia Maciej Hamankiewicz, prezes NRL wskazuje, że na mocy decyzji ministra zdrowia z 1 stycznia 2013 r. koszt zatrudnienia rezydenta w postaci odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zostaje przerzucony na pracodawcę.

W ocenie samorządu lekarskiego rozwiązanie to jest nie tylko niesłuszne ale również narusza ustawowe zasady finansowania rezydentur - ocenia prezes NRL.

Uważa, że wprowadzona zmiana bezpośrednio uderza w finanse podmiotów leczniczych, które podjęły się trudu szkolenia nowego pokolenia lekarzy specjalistów. W jego opinii, istnieje realne zagrożenie, że część podmiotów uprawnionych do szkolenia - po analizie kosztów - zrezygnuje z zatrudniania rezydentów.

Hamankiewicz zaznacza, że podmioty prowadzące szkolenie specjalizacyjne powinny korzystać z pomocy finansowej i różnego rodzaju zachęt ze strony władz publicznych do tego aby kształcić lekarzy specjalistów, ''tymczasem przyjęty przez Ministerstwo Zdrowia kierunek działań jest całkowicie odmienny i zmierza do dalszego zniechęcania tych podmiotów do udziału w procesie kształcenia''.

Więcej: www.nil.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH