Samorząd lekarski chce utrzymania kształcenia asystentek stomatologicznych Samorząd lekarski chce utrzymania kształcenia asystentek stomatologicznych. Fot. Archiwum

Jednolity w całym kraju poziom kształcenia zapewnia wszystkim wykonującym zawód asystentki stomatologicznej odpowiednie kompetencje potrzebne w praktyce zawodowej dentystów - ocenia Naczelna Rada Lekarska i postuluje utrzymanie kształcenia asystentek.

W myśl przeprowadzonej w 2014 r. nowelizacji rozporządzenia MEN w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, od roku szkolnego 2016/2017 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klasy, w której realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna. Osoby, które już rozpoczęły kształcenie w tym kierunku, będą mogły dokończyć naukę.

Resort edukacji narodowej skierował jednak pismo do ministerstwa zdrowia, w którym wskazał, że przepisy te mogą zostać uchylone, jeśli MZ uzna za zasadne utrzymanie kształcenia w tym zawodzie. Resort zdrowia zwrócił się do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o ustosunkowanie się do tej kwestii.

Samorząd lekarski opowiedział się za utrzymaniem kształcenia asystentek stomatologicznych. Przypomniano, że już pod koniec ubiegłego roku NRL wskazywała, że decyzja o likwidacji naboru na kierunek asystentka stomatologiczna została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze środowiskiem dentystów. Ich zdaniem "zawód asystentki stomatologicznej pozostaje zawodem pomocniczym o bardzo dużej przydatności w praktyce stomatologicznej".

- Jednolity w całym kraju poziom kształcenia zapewnia wszystkim osobom wykonującym zawód asystentki stomatologicznej odpowiednie kompetencje potrzebne w dzisiejszej praktyce zawodowej lekarzy dentystów - ocenia wiceprezes NRL Romuald Krajewski. Przekonuje, że świadczenia stomatologiczne są efektywniejsze w zespole, w którym uczestniczy lekarz dentysta oraz wykwalifikowana asystentka lub higienistka stomatologiczna.

- W razie zaprzestania kształcenia asystentek stomatologicznych dostęp lekarza dentysty do wykwalifikowanego personelu pomocniczego będzie mocno ograniczony z uwagi na niewystarczającą liczbę osób uprawnionych do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej - zaznacza Krajewski.

Za przywróceniem kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej opowiedziała się także Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej, która w lutym 2015 r. apelowała w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH