Fundacja na rzecz Nauki Polskiej sfinansuje badania młodych naukowców. Zespoły naukowe będą pracowały m.in.: nad stworzeniem ogólnopolskiego rejestru cukrzycy, poszukiwały nowych związków przeciwbakteryjnych i opracowywały leki dla pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową.

- Program Team powstał, by młodzi polscy naukowcy mogli pracować w godnych warunkach i spotkać się z prawdziwą nauką. W Polsce stypendia doktorskie są bardzo niskie i nie ma stażu podoktorskiego. Jest to dużym utrudnieniem dla młodych naukowców - wyjaśnił podczas prezes FNP, prof. Maciej Żylicz.

Laureaci zakończonej edycji to: dr Joanna Trylska z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW; prof. Karol Grela i dr Dorota Gryko z Wydziału Chemii UW; prof. Wojciech Młynarski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; prof. Wojciech Gawlik z Zakładu Fotoniki Instytutu Fizyki UJ; prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG, prof. Konrad Banaszek z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW i prof. Tomasz Lipnicki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Każdy zespół otrzyma średnio dwa miliony złotych. Ostateczne kwota będzie zależała od liczby zatrudnionych w grupie doktorów i doktorantów - młodzi doktorzy przyjęci do grupy wzbogacą budżet zespołu o 55 tysięcy złotych rocznie, a doktoranci - o 35 tysięcy złotych rocznie.

Jak powiedziała jedna z laureatek, dr Joanna Trylska, program umożliwia zatrudnienie 12 osób w ciągu czterech lat. Podkreśliła przy tym, że żaden inny program nie daje możliwości stworzenia tak dużego zespołu.

- Obecnie organizowanych jest wiele różnych konkursów m.in.: przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeśli mamy jakiś ciekawy projekt to zawsze szukamy możliwości otrzymania takiego dofinansowania właśnie w drodze konkursu. Jest ich coraz więcej i dzięki temu młodzi naukowcy mają większe możliwości prowadzenia badań - dodała.

Nabór do IV edycji programu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi do 30 września br.

- W tej edycji złożono 57 wniosków. Do udziału w poprzedniej zgłosiło się 45 naukowców. Mamy nadzieję, że zainteresowanie konkursem będzie wzrastało co pół roku, bo co pół roku przyznawane są stypendia w tym programie - powiedziała koordynator programu dr Beata Frątczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH