SUM chciał nadal współpracować z zarządem tyskiego szpitala

Prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mówi portalowi rynekzdrowia.pl o okolicznościach wyprowadzenia klinik z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach, gdzie przez wiele lat działały trzy katedry i kliniki SUM. Od nowego roku akademickiego tyski szpital nie będzie już miejscem leczenia klinicznego.

Rynek Zdrowia: Jakie są przyczyny wyprowadzenia klinik ze szpitala i czy ta decyzja jest już ostateczna?
Prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Przyczyną wyprowadzenia klinik z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach jest fakt przekształcenia placówki w spółkę prawa handlowego.

Już na przełomie marca i kwietnia br. podjęliśmy działania w celu zapewnienia dalszej współpracy. Niestety, spółka Megrez, która przejęła szpital, nie zgodziła się podpisać trójstronnego porozumienia ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Tychach, powołując się na przeszkody formalne, których do dzisiaj nie sprecyzowała. W naszej ocenie brak było przeszkód prawnych do podpisania takiego porozumienia.

Przykładem mogą tu być zawarte przez naszą uczelnię umowy trójstronne ze szpitalami w Rudzie Śląskiej czy Tarnowskich Górach, które działają jako spółki prawa handlowego i dla których podmiotem tworzącym jest również jednostka samorządu terytorialnego, tak jak dla WSS w Tychach. Na tej podstawie kontynuowana jest działalność dydaktyczna i naukowo-badawcza jednostek organizacyjnych Uczelni: w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej i W Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym S.A. w Tarnowskich Górach.

Wobec braku woli ze strony spółki Megrez podjęcia współpracy z SUM, uczelnia została zmuszona - już w trakcie roku akademickiego 2011/2012 (do 30.09.2012 r.), jak i na przyszłość - do zapewnienia procesu dydaktycznego i realizacji przez nauczycieli akademickich udzielania świadczeń zdrowotnych w likwidowanych w tyskim szpitalu oddziałach we własnym zakresie, tj. w innych podmiotach leczniczych.

RZ: Czy cała sytuacja nie odbije się procesie kształcenia przez SUM przyszłych lekarzy?
PJ: Rozwiązanie umowy dotyczy trzech jednostek organizacyjnych uczelni: Katedry Ginekologii i Położnictwa, Katedry Chirurgii oraz Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych. Stanowiły one bazę dydaktyczną dla Wydziału Opieki Zdrowotnej SUM, czyli dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii. Sytuacja ta nie ma więc żadnego wpływu na kształcenie studentów kierunku lekarskiego czy lekarsko-dentystycznego.

Każda z klinik SUM znajdujących się dotychczas w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Tychach, będzie jednak nadal funkcjonować w innych podmiotach leczniczych: Katedra Ginekologii i Położnictwa będzie kontynuować działalność w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, Katedra Chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, a Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych Katedry Chorób Wewnętrznych znajdzie swoje miejsce w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Rozwiązanie umowy nie wpłynie zatem na dostęp do sal zabiegowych i w żaden sposób nie pogorszy jakości oraz możliwości kształcenia studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

RZ: Czy wyprowadzenie klinik z Tychów oznacza również uszczuplenie kadry naukowej SUM?
PJ: Wszyscy pracownicy naukowi SUM dotychczas zatrudnieni w klinikach uczelni w szpitalu w Tychach, otrzymali propozycje pracy, które zapewniały kontynuację zatrudnienia na dotychczasowych warunkach. Katedra Chirurgii oraz Zakładu Pielęgniarstwa w Ginekologii i Położnictwie nie uszczupliła się o ani jednego pracownika - wszyscy nadal będą pracować w jednostkach SUM.

Przyjęcie propozycji uczelni to indywidualna decyzja każdego z pracowników naukowo-dydaktycznych. W przypadku odmowy przyjęcia propozycji kontynuacji pracy uczelnia, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, ogłosi konkurs na wolne stanowiska pracy.

RZ: Wycofanie klinik i katedry oznacza całkowite zerwanie współpracy ze szpitalem w Tychach?

PJ: Tak, definitywne rozwiązanie umowy w sprawie udostępniania Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu oddziałów szpitalnych na potrzeby wykonywania zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych nastąpiło z dniem 31 sierpnia 2012 r.

RZ: Czy ten fakt nie wpłynie negatywnie na stan finansów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego?
PJ: Koszty finansowe są zbieżne, niezależnie od tego, z jakim podmiotem Śląski Uniwersytet Medyczny podpisuje umowę. Składają się na nie wydatki związane między innymi z udostępnieniem sal seminaryjnych i wykładowych, zaopatrzeniem studenta w środki ochrony osobistej czy zakup środków czystości. Pewne różnice mogą wynikać jedynie z obowiązującego standardu w poszczególnych podmiotach leczniczych i prowadzonego tam rachunku kosztów.

Czytaj też: SUM wyprowadza kliniki z przekształconego szpitala w Tychach
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH