We wtorek (22 września) rząd zajmie się projektem założeń do zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ustawa ma być wprowadzana w życie do 2017 roku i diametralnie zmienić system kształcenia lekarzy.

Przewidziane projektem skrócenie czasu nauki lekarzy i likwidacja stażu, mają zwiększyć liczbę specjalistów i poprawić dostępność do nich. 

Obecnie,  po ukończeniu studiów lekarz ma ograniczone prawo wykonywania zawodu i przez rok odbywa staż podyplomowy, pod koniec którego zdaje LEP, który daje mu prawo do wykonywania zawodu. Specjalizacja trwa od 5 do 9 lat.

Jeśli propozycje resortu wejdą w życie, od 2017 roku zniknie staż podyplomowy, LEP absolwenci będą mogli zdawać od razu po ukończeniu studiów, a rozpoczynać specjalizację, która potrwa 5-6 lat, zaraz po zdanym egzaminie.

Proponowane zmiany mają m.in. sprawić, że przybędzie lekarzy specjalistów na rynku medycznym, a młodym lekarzom da szansę na szybsze usamodzielnienie się i zatrzyma ich w kraju.

Do projektu zostało zgłoszonych kilkaset uwag. Najwięcej związanych jest z propozycją likwidacji stażu podyplomowego. Obecnie roczny staż podyplomowy muszą odbyć wszyscy przyszli lekarze. Rozpoczyna się go po ukończeniu studiów lekarskich.

Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że staż jest niezbędny, bo daje możliwość nauczenia się praktycznych umiejętności, włącznie z kształtowaniem relacji z pacjentem.

Podobną opinię ma Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który tłumaczy, że podczas stażu lekarz ma ograniczone prawo wykonywania zawodu, ale znajduje się pod opieką bardziej doświadczonego lekarza. Daje mu to możliwość pod jego nadzorem wykonywania przynajmniej części świadczeń.

Praktycznie do sprawy kształcenia przyszłych lekarzy podchodzi prof. Lech Chyczewski z Akademii Medycznej w Białymstoku, który mówi, że likwidacja stażu wymaga zmiany w programach nauczania na studiach. Obecnie przygotowują one przyszłych lekarzy teoretycznie do zawodu, a pierwsze zetknięcie z praktyką odbywa się podczas stażu. Proponowana zmiana oznacza konieczność pozyskania umiejętności w czasie nauki, a to wymaga dodatkowych środków.  

Jak się okazuje, resort zdrowia przewidział takie wątpliwości. Uczelnie medyczne na przygotowanie się do zmian w programach dostaną 35 mln złotych z budżetu.

To, oczywiście, nie jedyna zmiana. Wzrośnie liczba godzin nauki z obecnych 5,7 tys. do maksymalnie 6,3 tys. Będzie więcej godzin nauki z zakresu chorób wewnętrznych, onkologii, medycyny rodzinnej, ale także pediatrii oraz ginekologii z położnictwem. A praktyczna nauka zawodu ma się odbywać na 5. lub 6. roku studiów.  

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH