Rusza program edukacyjny "Zdrowy dialog"

Potrzebujemy systemowych rozwiązań umożliwiających lekarzom już podczas studiów naukę m.in. przekazywania pacjentom różnych informacji i porządkowania rozmowy - podkreślają eksperci programu edukacyjnego "Zdrowy dialog".

- Wielu lekarzy posiada takie umiejętności, ale gdy pracują przemęczeni do granic, ta wiedza może nie wystarczyć - mówi Rynkowi Zdrowia mgr Mariola Kosowicz, kierownik Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie, ekspert programu "Zdrowy dialog".

Jego głównym celem jest podniesienie jakości i komfortu pracy lekarza, poprzez poprawienie efektywności jego komunikacji z pacjentem. W ramach projektu, korzystając z pomocy aktorów i konwencji teatralnej „odgrywane” są sytuacje dotyczące relacji lekarz-pacjent.

- Próbujemy pokazać możliwe, dobre - zdaniem praktyków - rozwiązania. Lekarz z perspektywy widza, gdy nie musi się koncentrować na swoich kluczowych obowiązkach, dostrzega znacznie więcej niż zwykle. Widzi "drugą stronę", jej odczucia i problemy - wyjaśniają autorzy projektu.

Każda przykładowa scena jest przedstawiona w dwóch wersjach: "nie do naśladowania" i w wersji "sugerowanej", jako poprawna. Filmy opatrzone są wstępem i komentarzami ekspertów w zakresie współpracy lekarza z pacjentem (compliance): prof. Przemysława Kardasa - kierownika I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Marioli Kosowicz - psychologa i psychoterapeuty.

- Z przeprowadzonych przed rozpoczęciem projektu badań wynika, że lekarze oczekują praktycznej i niepochłaniającej ich bardzo ograniczonego czasu, pomocy w budowaniu dobrych, zdrowych relacji z pacjentem. Nasz program został więc przygotowany tak, jak chcieli sami lekarze - czysta praktyka i wskazówki, które każdy może zastosować i dostosować do własnych potrzeb - tłumaczy Jacek Kaczyński, kierownik Działu Medycznego firmy Teva Pharmaceuticals Polska, która jest inicjatorem projektu "Zdrowy dialog".

Jest to pilotaż programu edukacyjnego o szerszym zasięgu, który ma objąć wszystkich lekarzy, pracujących z pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe. Filmy z przykładowymi scenami będą prezentowane na specjalnej platformie internetowej pod adresem www.zdrowydialog.pl. Dostęp do nich będzie możliwy po otrzymaniu specjalnego kodu do logowania.

Po zalogowaniu będzie je można obejrzeć dowolną liczbę razy, a dodatkowo wykonać test i otrzymać - po jego poprawnym wykonaniu - punkty edukacyjne oraz certyfikat.

Partnerem programu jest warszawski Teatr IMKA.

Więcej: w raporcie o compliance w październikowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 10/2012).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH