Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej wbrew umowie z resortem zdrowia pobiera opłaty od pielęgniarek i położnych za kształcenie na studiach pomostowych. Ministerstwo Zdrowia zleciło kontrolę w placówce.

Studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych współfinansuje  Europejski Fundusz Społeczny (EFS).  To miało zapewnić przedstawicielom tego zawodu możliwość bezpłatnego podnoszenia kwalifikacji.

Jak się jednak okazuje, nie wszędzie ta zasada obowiązuje. Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, pomimo wsparcia z UE, pobiera dodatkowe opłaty od swoich studentów.

Kształcące się tu pielęgniarki płacą m.in. za przerwy wakacyjne. Opłaty sięgają nawet 2 tys. zł.

Takich opłat nie ma w innych uczelniach. W Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu studenci nie ponoszą żadnych opłat, nawet za indeks. Także opłata rekrutacyjne, na wniosek studenta zostaje mu zwracana – przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl doc. Irena Brukwicka z Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Jak poinformował nas Piotr Olechno, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia, resort wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciły kontrolę w placówce w Rudzie Śląskiej. – Protokół pokontrolny został już przedstawiony uczelni. Czekamy teraz na ustosunkowanie się do wyników. Placówka ma na to dwa tygodnie –  mówi Olechno.

Na razie Ministerstwo Zdrowia nie zdradza, jakie dalsze kroki podejmie względem uczelni. W ostateczności może zawiesić szkole dofinansowanie do kształcenia w ramach projektu EFS.

Rektor Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej był we wtorek (21 grudnia) dla nas nieuchwytny.  Pozostali pracownicy uczelni nie chcieli sprawy komentować.

Obecnie w Polsce w ramach unijnego projektu z finansowania studiów pomostowych korzysta ok. 18 tys. pielęgniarek i położnych. Na finansowanie studiów licencjackich przeznaczono 180 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH