Rezydenci: czekamy na podwyżki i zmiany dotyczące dyżurów FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Do końca roku uporamy się z nowym systemem kształcenia podyplomowego lekarzy. Pracujemy nad sposobem wynagradzania, dyżurowania i podnoszenia kwalifikacji, a także doskonalenia ustawicznego - deklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przedstawił założenia reformy zdrowia.

Minister dodał, że zaprosił rezydentów do resortowego zespołu ekspertów pracujących nad zmianami w zakresie systemu kształcenia lekarzy - przypomina Rzeczpospolita.

Rezydenci uważają jednak, że to polityczna półprawda. - W zespole jest trzech rezydentów na 27 osób, które w zaledwie cztery miesiące miały wypracować zmiany w całym systemie. Trudno im się przebić z argumentami - mówi Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Rezydenci przekonują, że 2 tys. zł na rękę nie pozwala im nie tylko na godne życie, ale podnoszenie kwalifikacji (za wiele kursów zawodowych potrzebnych do wykonywania zawodu muszą płacić z własnej kieszeni - ginekolodzy za certyfikaty USG, anestezjolodzy za kursy z resuscytacji).

Jak wynika z raportu Naczelnej Izby Lekarskie średnia wieku lekarza uzyskującego w Polsce specjalizację wynosi aż 37,6 lat. Na razie młodzi lekarze przedstawili zespołowi propozycje usprawnień kształcenia.

- Są proste i nie generują dodatkowych kosztów. Postulujemy, by wojewódzki system kwalifikacji na rezydenturę zastąpić ogólnopolskim - mówi Rzeczpospolitej Filip Dąbrowski.

Dodaje: - Zależy nam też, by do egzaminu specjalizacyjnego móc podchodzić w trakcie ostatniego roku szkolenia, by tytuł specjalisty otrzymywać po zdaniu egzaminu i zakończeniu ostatnich kursów, a nie, jak obecnie, po półrocznej przerwie w zatrudnieniu.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH