Resort zdrowia o zmianach w systemie kształcenia lekarzy

Minister Zdrowia Ewa Kopacz uhonorowała listem gratulacyjnym kierowników specjalizacji oraz lekarzy i lekarzy dentystów, którzy w wiosennej sesji egzaminacyjnej złożyli Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z najlepszym wynikiem w swojej dziedzinie.

W sesji wiosennej do egzaminu przystąpiło 1422 lekarzy w 36 specjalizacjach podstawowych i 450 lekarzy w 26 specjalizacjach szczegółowych oraz 99 lekarzy dentystów w 6 specjalizacjach dentystycznych.

Od lipca wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wprowadzone zostaną zmiany w systemie kształcenia. Nowelizacja spowoduje skrócenie procesu kształcenia podyplomowego, przez co umożliwi szybsze wejście lekarzy i lekarzy dentystów do systemu opieki zdrowotnej, a w konsekwencji zwiększy dostęp pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Cele te zostaną osiągnięte poprzez likwidację stażu podyplomowego, zmiany w zakresie przeprowadzanych dotąd LEP-u i LDEP-u oraz wprowadzenie nowego systemu odbywania specjalizacji.

Jak informuje Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa zdrowia, staż podyplomowy zostanie po raz ostatni zorganizowany dla zawodu lekarza w październiku 2017 roku, a dla zawodu lekarza dentysty w października 2016 roku. Likwidacja stażu podyplomowego pociągnie za sobą konieczność dokonania zmian w programach kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, w szczególności poprzez wprowadzenie przedmiotów klinicznych w formie praktyk zawodowych, czyli poniekąd włączenie stażu podyplomowego w tok studiów medycznych.

Szczególny nacisk położony zostanie na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty już na etapie studiów.

Dotychczas organizowane LEP i LDEP zastąpione zostaną Lekarskim Egzaminem Końcowym i Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym, wieńczącymi studia medyczne. Pierwszy Lekarski Egzamin Końcowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy zostanie przeprowadzony w 2013 roku. Złożenie z wynikiem pozytywnym LEK-u albo LDEK-u będzie jednym z warunków uzyskania prawa wykonywania zawodu, a wynik egzaminu będzie podstawą kwalifikacji w staraniach o specjalizację.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzi modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe. Szkolenie specjalizacyjne w określonej dziedzinie medycyny stanie się szkoleniem modułowym.

Będzie składać się z modułu podstawowego, odpowiadającego podstawowemu zakresowi wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z danej dziedziny medycyny albo wspólnego dla pokrewnych dziedzin medycyny, a także z modułu specjalistycznego, odpowiadającego profilowi specjalizacji, w którym lekarz może kontynuować szkolenie specjalizacyjne po ukończeniu określonego modułu podstawowego. Drugą możliwością będzie odbywanie modułu jednolitego, właściwego dla danej specjalizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH