Resort nauki przeciwny tworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy Resort nauki nie widzi możliwości, aby Collegium Medicum zostało odłączone od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Archiwum

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie chce podziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i utworzenia Uniwersytetu Medycznego na bazie funkcjonującego w ramach UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy. Pomysł negatywnie ocenia też szef KRASP.

W Sejmie 7 stycznia został złożony obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, pod którym zebrano ponad 160 tys. podpisów poparcia. Nowa uczelnia miałaby powstać z przekształcenia funkcjonującego w strukturze UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy. Przed kilkoma dniami inicjatywę powołania Uniwersytetu Medycznego poparła Rada Collegium Medicum UMK.

Podziałowi uczelni przeciwny jest resort nauki.

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie widzi takiej możliwości, aby Collegium Medicum zostało odłączone od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ministerstwo będzie wspierać konsolidację uczelni, a próby oddzielenia Collegium Medicum są sprzeczne z tą ideą  - poinformowała w piątek (22 stycznia) Katarzyna Zawada, rzecznik resortu.

Na temat proponowanych zmian minister nauki Jarosław Gowin rozmawiał w piątek (22 stycznia) z rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Andrzejem Tretynem i toruńską posłanką Iwoną Michałek (PiS). Rektor przedstawił sytuację związaną z pomysłem podziału uniwersytetu i przekazał ekspertyzę prawną dotyczącą obywatelskiego projektu ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - poinformował rzecznik uczelni, dr hab. Marcin Czyżniewski.

- To była bardzo merytoryczna dyskusja. Dla ministerstwa nauki jest oczywiste, że uczelnie muszą się integrować, a wszelkie podziały mogą tylko osłabić polską naukę. Na to zgody nie będzie - relacjonował wypowiedź rektora UMK rzecznik uczelni.

Projekt podziału uczelni negatywnie ocenił również przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), prof. Wiesław Banyś.

- Zdecydowanie negatywnie patrzę na próby wyjścia Collegium Medicum w Bydgoszczy ze struktur UMK, gdyż byłoby to niezgodne z dobrze pojętym interesem obu tych jednostek i sprzeczne z nowoczesnymi trendami rozwojowymi uniwersytetów - powiedział.

Prof. Banyś podkreślił, że uniwersytety europejskie starają się jak najlepiej współpracować i jednocześnie konkurować - w dobrym tego słowa znaczeniu - z uniwersytetami z całego świata.

- Żeby jeszcze lepiej realizować te cele, uniwersytety europejskie starają się łączyć ze sobą, aby wykorzystać możliwie najlepiej, synergicznie, swój potencjał naukowy, dydaktyczny i edukacyjny oraz zarządczy. Tak się działo i dzieje np. w Danii, Finlandii czy Francji, gdzie z dwóch-trzech uczelni powstawała jedna - przypomniał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH