Rektorzy uniwersytetów przeciwni projektowi podziału UMK KRUP jest zdania, że przyszłością polskich uczelni jest konsolidacja Fot. Archiwum RZ

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) we wtorek jednogłośnie przyjęła negatywną opinię w sprawie projektu odłączenia od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy - poinformował rzecznik UMK dr hab. Marcin Czyżniewski.

W Sejmie 7 stycznia został złożony obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, pod którym zebrano ponad 160 tys. podpisów. Nowa uczelnia miałaby zostać utworzona z przekształcenia funkcjonującego w strukturze UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich odbyło się w Warszawie.

"Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich wyraża negatywną opinię na temat projektu utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum UMK" - głosi komunikat KRUP.

W komunikacie podkreślono, że "w 2003 r. społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podjęły jednomyślne decyzje o połączeniu i stworzeniu wspólnej, silnej uczelni. Było to wyjście naprzeciw europejskim trendom integracji jednostek naukowych i wzmacniania ich potencjału".

"Przyszłością polskich uczelni jest konsolidacja. W Polsce mamy ponad 400 uczelni wyższych i ich dzielenie jest sprzeczne ze strategią rozwoju Polski" - powiedział PAP sekretarz KRUP prof. Marek Kręglewski.

Zdaniem KRUP "przygotowany projekt ustawy narusza fundamentalną zasadę autonomii uniwersytetów".

Projektowi podziału uczelni sprzeciwiły się władze UMK, które 15 stycznia na stronie internetowej opublikowały komunikat, w którym poinformowały, że nie dopuszczają możliwości wyłączenia ze struktur uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy. Rektor przypomniał też, że to władze Akademii Medycznej wystąpiły z inicjatywą połączenia bydgoskiej i toruńskiej uczelni. Do komunikatu dołączono statystyki, przedstawiające jak w ciągu 11 lat istnienia zwiększył się potencjał Collegium Medicum.

Kilka dni później Rada Collegium Medicum w Bydgoszczy w tajnym głosowaniu poparła projekt utworzenia samodzielnego Uniwersytetu Medycznego.

Na temat proponowanych zmian minister nauki Jarosław Gowin rozmawiał w piątek z rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Andrzejem Tretynem i toruńską posłanką Iwoną Michałek (PiS).

Podziałowi uczelni przeciwny jest resort nauki. "Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie widzi takiej możliwości, aby Collegium Medicum zostało odłączone od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ministerstwo będzie wspierać konsolidację uczelni, a próby oddzielenia Collegium Medicum są sprzeczne z tą ideą" - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka resortu Katarzyna Zawada.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH