
- Kryzysu kadrowego, z którym mamy do czynienia w polskiej medycynie, nie da się zażegnać bez zwiększenia liczby studentów nauk medycznych. Nie wystarczy jednak zwiększyć limity przyjęć na studia - mówił prof. Piotr Małkowski, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Małkowski dodał, że konieczny jest wzrost finansów, który pozwoli na kształcenie przyszłych lekarzy w grupach 3-,5-osobowych a nie 20-osobowych - jak to ma miejsce obecnie, zakup pomocy naukowych oraz oderwanie dydaktyki od czystej nauki.
O konieczności zmian w przygotowaniu specjalistów z zakresu medycyny, zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek, rehabilitantów, dietetyków, specjalistów od zdrowia publicznego, eksperci dyskutowali podczas debaty rektorów i dziekanów wydziałów lekarskich, wydziałów lekarsko-stomatologicznych, wydziałów nauk o zdrowiu i wydziałów pielęgniarskich na temat: "Przygotowanie kadr medycznych w realizacji wyzwań zdrowotnych Polaków", w trakcie Kongresu "Zdrowie Polaków 2019" w Warszawie (18-19 listopada).
Dydaktyka wymaga postępu
Prof. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, były dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM oraz były dyrektor generalny w Ministerstwie Zdrowia podkreślił, że kryzys kadrowy, z którym mamy do czynienia od dłuższego czasu, staje się bardziej palącym problemem do rozwiązania niż nawet kryzys finansowy.
- Musimy pamiętać, że chociaż zwykle temat dotyczący kadr medycznych krąży wokół lekarzy i pielęgniarek, to jednak jest to miejsce karier również innych zawodów, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia - zaznaczył prof. Samoliński.
Z kolei prof. Małkowski wskazał, że konieczne jest wdrożenie nowoczesnego kształcenia kadr medycznych. Nie jest to jednak możliwe do wprowadzenia przez "starych belfrów", którzy opierają się na notatkach sprzed trzydziestu lat, nie mając styczności z nowoczesną nauką i rozwojem.
- Pamiętam, że w 2000 roku, gdy przejmowaliśmy szkolnictwo pielęgniarek z liceów medycznych, nauczycielki chwaliły się, że całą wiedzę chirurgiczną mają w małych dzienniczkach. Nie chciałbym, żeby ten obrazek się powtórzył. Dlatego konieczna jest zmiana koncepcji nauczania przez uczelnie wyższe - podkreślał prof. Małkowski.
Lekarzy nie można kształcić hurtowo
Zgodził się z nim prof. Jurek Olszewski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii, Oddziału Audiologii i Foniatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi i dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi, który wyjaśnił, że polski proces nauczania kadr jest przestarzały, a w wielu uczelniach opiera się na systemie nauczania sprzed 30 lat.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- ŚR, 21:05 Zakopane: trwa śledztwo dotyczące nieprawidłowości w szpitalu powiatowym
- ŚR, 20:21 Resort rodziny: to był dobry rok dla seniorów
- ŚR, 20:10 MZ: projekt rozporządzenia ws. orzekania o stanie zdrowia nauczyciela akademickiego
- ŚR, 19:49 Czechy: w szpitalu w Ostrawie odbyła się msza za ofiary strzelaniny
- ŚR, 19:17 Leczenie bólu przewlekłego jest dla lakarzy dużym wyzwaniem
- ŚR, 18:57 Specjaliści: z epidemią otyłości i cukrzycy typu 2 musimy walczyć systemowo
- ŚR, 18:36 Eksperci: wiele osób nie odróżnia przeziębienia od groźnego wirusa grypy
- 1 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 4 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 5 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 6 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 7 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych