Nowo wybrany rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Paweł Górski w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim przyznaje, że jego ekipa i on sam lansują reformy, bo stabilizacja oznacza sprowadzenie łódzkiego Uniwersytetu do roli prowincjonalnej, dogorywającej uczelni.

Prof. Górski w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Łódzkiemu przyznaje, że jego celem jest idea uczelni, jako przedsiębiorstwa naukowo-dydaktycznego. Przedsiębiorstwo, jego zdaniem, jest słowem kluczowym, ale nie należy go rozumieć dosłownie. Na uczelni muszą obowiązywać zasady realizacji misji Uniwersytetu, ale opartej o prawa ekonomiczne.

Produktem uczelni jest absolwent i nauka, dlatego rektorowi zależy na tym, by stworzyć "uczelnię zasad", czyli istnienie spójnego systemu uchwał, zarządzeń i regulaminów, które całkowicie regulują działanie UM, by było jak najmniejsze pole do indywidualnych decyzji i rozstrzygnięć dla rektora, czy władz na niższych szczeblach.

Rektor zwraca też uwagę na "przeetatowanie uczelni", co ma wpływ z jednej strony na kondycję finansową, a z drugiej na wynik w tzw. rankingach parametrycznych, np. najczęściej cytowanym rankingu Szanghajskim. Rektor nie zapowiada jednak zwolnień grupowych, a jedynie indywidualne redukcje etatów.

Celem rektora w nowej kadencji jest także ukończenie podjętych wcześniej inwestycji. Prof. Górski planuje dokończenie budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH