Ministerstwo Zdrowia dofinansuje kształcenie dla 24 tys. pielęgniarek. W 2009 roku resort wyda na ten cel 24 mln zł, co pozwoli sfinansować studia pomostowe dla 4,5 tys. osób - podaje Gazeta Prawna.

Swoje kwalifikacje zawodowe pielęgniarki mogą uzupełniać na studiach pomostowych dofinansowanych z funduszy unijnych. Jeśli wcześniej zdecydowały się na studia płatne, nie uzyskają jednak refundacji poniesionych kosztów.

Te pielęgniarki, które kształciły się w starym systemie (przed wejściem Polski do UE), muszą uzupełnić wykształcenie do poziomu licencjata, jeśli chcą, by ich kwalifikacje były uznawane automatycznie w innych krajach unijnych. Uzupełnianie kwalifikacji odbywa się w systemie tzw. studiów pomostowych.

Od roku akademickiego 2008/2009 takie studia są dofinansowywane ze środków UE (Poddziałanie 2.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W zależności od uczelni studia pomostowe są dla pielęgniarek albo bezpłatne, albo wymagana jest dopłata, która nie może jednak przekroczyć 400 zł za semestr. W latach 2007-20013 na dofinansowanie studiów pomostowych jest przeznaczonych 179,6 mln zł.

Niestety, te pielęgniarki, które nie wiedziały o dofinansowaniu i rozpoczęły płatne studia, nie  dostaną pomocy od państwa.

- Nasz projekt jest kierowany do osób, które rozpoczynają studia i kończą je, korzystając z dofinansowania przez cały okres nauki - wyjaśnia GP Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.

O środki finansowe nie ubiega się konkretna pielęgniarka, lecz uczelnia. Na razie umowy ramowe z resortem zdrowia na 2009 rok podpisały 53 szkoły kształcące pielęgniarki. W czerwcu będzie znana ich ostateczna lista, która zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze pielęgniarki (2909 osób) rozpoczęły naukę na studiach pomostowych w roku akademickim 2008/2009. Studiują w 32 publicznych i niepublicznych uczelniach wybranych przez resort zdrowia w przetargu.

Według szacunkowych danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w starym systemie kształcenia kwalifikacje uzyskało 60-70 proc. spośród 220 tys. czynnych zawodowo pielęgniarek. Nie muszą one kończyć studiów pomostowych, jeśli zamierzają wykonywać zawód w Polsce.

- Wiele koleżanek chce studiować ze względów prestiżowych - podkreśla Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Kształcenie zawodowe muszą natomiast uzupełnić te pielęgniarki, które zamierzają podjąć pracę w innych krajach UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH