Reakcja Hecka przyniosła jej autorowi Nobla

Amerykański chemik Richard F. Heck, tegoroczny noblista, otrzymał nagrodę rok przed swoimi 80. urodzinami. Uczony jest autorem reakcji nazwanej jego imieniem, która przyczyniła się m.in. do postępu w automatycznym sekwencjonowaniu DNA i syntezy związków budujących leki.

Reakcja Hecka polega na przyłączeniu nienasyconego związku organicznego do alkenu, przez co tworzy się nowe wiązanie węgiel-węgiel lub węgiel-azot. W roli katalizatora występują najczęściej kompleksy palladu.

Richard F. Heck urodził się w Springfield w stanie Massachusetts w 1931 roku. W 1954 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Współpracował wówczas z innym amerykańskim chemikiem Saulem Winsteinem. Później przez pewien czas prowadził badania na Eidgenoessische Technische Hochschule w Zurychu, a następnie wrócił na Uniwersytet Kalifornijski i w 1957 roku rozpoczął współpracę z firmą Hercules w Wilmington w stanie Delaware.

Pod koniec lat 60. badania nad używaniem katalizatorów palladowych podczas tworzenia olefin zawierających grupę fenylową doprowadziły do opracowania reakcji Hecka (czasem nazywanej również reakcją Mizoroki-Hecka). Rezultaty swojej pracy naukowiec opublikował w serii artykułów, które ukazały się na łamach prestiżowego Journal of the American Chemical Society.

W 1971 r. Heck kontynuował już pracę badawczą na Wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu Delaware, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1989 roku.

Na początku lat 70. Heck i Mizoroki niezależnie zainicjowali wykorzystanie podczas reakcji krzyżowego sprzęgania mniej toksycznych halogenków arylowych. Dalsza kariera naukowa Hecka opierała się głównie na udoskonalaniu i rozwijaniu tej szeroko dziś stosowanej metody syntezy organicznej.

W 2006 roku Heck otrzymał Nagrodę Herberta C. Browna za kreatywne badania nad metodami syntezy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH