Raport: szybki rozwój polskich innowacji medycznych

W Polsce skutecznie rozwijane są innowacje medyczne: opracowuje się nowoczesne technologie oraz materiały i implanty nowej generacji wykorzystywane także za granicą - twierdzą autorzy raportu o innowacyjności sektora medycznego w Polsce w 2012 r.

Raport opublikowano podczas konferencji "Innowacje dla ochrony zdrowia", która odbyła się w Warszawie 23 października. Powstał on pod patronatem Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, był też współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Prof. Andrzej Górski, wiceprezes PAN zaznaczył, że rozwój innowacji ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki oraz dla opieki medycznej. Wnioski z raportu są dość optymistyczne. Wymienia się w nim dynamicznie rozwijający się rodzimy przemysł farmaceutyczny, który zajmuje się głównie produkcją leków odtwórczych (generycznych), ale coraz częściej prowadzone są badania nad lekami innowacyjnymi.

Podejmowana jest też ekspansja na rynki zagraniczne. Czołową rolę wśród polskich firm farmaceutycznych odgrywa Polpharma, Adamed i Bioton.

W Polsce rozwijają się jedne z największych firm informatycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej, zorientowane na produkcję oprogramowania dla firm i innych organizacji, w tym placówek medycznych.

Według Tadeusza Baczko z INE PAN, pod redakcją którego powstał raport, do wzrostu konkurencyjności polskich ośrodków naukowych w znacznym stopniu przyczyniły się fundusze strukturalne. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wsparcie uzyskało 106 jednostek naukowych oraz 42 szkoły i wyższe uczelnie. Zrealizowały one razem 484 projekty o łącznej wartości blisko 8,5 mld zł, z czego niemal 7 mld zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

W tej grupie beneficjentów znalazło się 36 jednostek naukowych oraz 20 uczelni wyższych, które realizowały ponad 130 innowacyjnych projektów z obszaru medycyny. Łączna wartość tych projektów przekroczyła kwotę 2,2 mld zł, z czego ponad 1,7 mld zł stanowiło dofinansowanie z UE.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH