
Studenci zagraniczni najchętniej podejmują w Polsce studia medyczne. Kierunki lekarskie w roku 2012/2013 wybrało ponad 5 tys. obcokrajowców, a lekarsko-dentystyczne blisko 700.
- Jesteśmy medyczną potęgą. To pokazuje, że jeżeli jakaś grupa uczelni sensownie się zorganizuje - a uczelnie medyczne utworzyły programy anglojęzyczne w całej Polsce - to da się być atrakcyjnym i konkurencyjnym - podkreślił we wtorek (29 października) prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński. Popularnością cieszą się też: zarządzanie, stosunki międzynarodowe i ekonomia.
Z zaprezentowanego we wtorek w Warszawie raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2013" wynika, że w roku akademickim 2012/2013 w Polsce studiowało ponad 29 tys. studentów zagranicznych, w tym 9747 Ukraińców. Pod względem liczby studiujących Ukraińców Polska wyprzedziła już Niemcy i stała się drugim, po Rosji, najczęściej wybieranym przez nich krajem studiów.
Jak wynika z przedstawionych danych, choć liczba zagranicznych studentów ciągle rośnie, to wciąż stanowią oni zaledwie 1,74 proc. ogółu studentów w naszym kraju. To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, na Węgrzech, a nawet w Bułgarii i Rumunii.
Jednak - ocenił Siwiński - biorąc pod uwagę, że w roku akademickim 2000/2001 w Polsce było nieco ponad 6100 studentów zagranicznych, a w roku 2005 ponad 10 tys., to w ostatnich latach dokonaliśmy przełomu. - Jest to wzrost imponujący. W ciągu siedmiu lat zwiększono liczbę studentów zagranicznych trzykrotnie, bez wydania złotówki z publicznych środków. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, poza Włochami, który nie ma niezależnej instytucji wspierającej umiędzynarodowienie - wyjaśniał prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Polska prowadzi już ponad 500 programów w języku angielskim. - To już wielkość, z którą możemy odważnie wychodzić na świat. Uczelnie tę lekcję ze swojej strony odrobiły - powiedział Siwiński. Bolączką jest jednak niewielka liczba zagranicznych wykładowców. - Na 100 tys. wykładowców i pracowników naukowo-dydaktycznych przypada niecałe 2 tys. wykładowców zagranicznych. To jest bariera umiędzynarodowienia - podkreślił.
Raport "Studenci zagraniczni w Polsce 2013" bazuje na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2012/2013, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a także na danych m.in. OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to czwarta edycja publikacji przygotowywanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą: "Study in Poland".


- 17:00 XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej: zdolność do pracy oceni lekarz rodzinny?
- 16:44 Rybnik: ok. 75 mln zł na działania poprawiające jakoś powietrza w latach 2015-18
- 16:05 Śląskie: pasażerowie lotniska Katowice odbiorą kartę EKUZ tuż przed odlotem
- 15:36 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 15:35 Za leczenie protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Skorzystali wszyscy zakwalifikowani
- 15:01 Postulaty protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych zostały spisane
- 14:46 Prof. Wolsza o losach lekarzy z komisji katyńskiej z 1943 roku
- 14:31 Hartwich: czekamy, aż zapowiadany przez prezydenta projekt trafi pod obrady Sejmu
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych