Ranking uczelni: Kraków i Warszawa na czele. Inni też z laurami FOT. United Soybean Board/Flickr.com (CC BY 2.0)

Rankingi szkół wyższych, które z założenia są wskazówką dla młodych ludzi wybierających studia, w tym studia medyczne, mogą być również cennym drogowskazem dla samych uczelni. Motywują i wskazują na silne strony, ale  także na kierunek, w którym należałoby się w przyszłości doskonalić.

Rankingi szkół wyższych, które z założenia są wskazówką dla młodych ludzi wybierających studia, w tym medyczne, mogą być również cennym drogowskazem dla samych uczelni. Motywują i pokazują silne strony, ale także takie, które należałoby w przyszłości doskonalić.

Ranking Szkół Wyższych "Perspektywy 2015'' ogłoszony we wtorek (9 czerwca) dostarcza wielu ciekawych informacji. M.in. o pasjonującej rywalizacji o pierwsze miejsce w rankingu obejmującym kierunek lekarski - między Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego a Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

W 2014 r. krakowska uczelnia o niecały punkt dała się wyprzedzić warszawskiej. W tym roku 0,2 punktu zabrakło WUM do zrównania się z Collegium Medicum UJ.

Gra o tron
Rywalizacja o pozycję lidera między tymi dwiema uczelniami dotyczy również kierunków dentystycznego, ochrony zdrowia i farmacji. Autorzy rankingu kierunków medycznych oraz o zdrowiu w obecnej edycji dodali do zestawienia ''pielęgniarstwo i położnictwo''. Tu również prym wiodą WUM i CM UJ, dystansując pozostałe uczelnie.

Nie inaczej jest w rankingu według typów uczelni. Wśród medycznych pierwsze dwa miejsca należą do Collegium Medicum UJ i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na trzecim miejscu znajduje się Gdański Uniwersytet Medyczny.

Nie odstaje w tej kategorii od liderów, a biorąc pod uwagę ''warunki kształcenia'' GUMed jest najlepszy wśród wszystkich uczelni, zaś w głównym Rankingu Uczelni Akademickich 2015 zajmuje dobre 10. miejsce.

- O oczko wyżej niż w ubiegłym roku. W ciągu czterech lat GUMed awansował z 20. na 11. miejsce, teraz na 10. To wyróżnienie jest ważnym argumentem świadczącym o wysokiej pozycji uczelni i jej rozwoju - mówi Rynkowi Zdrowia Natalia Wosiek, rzecznik GUMed.

Uczelnia ma w ofercie 17 kierunków, z czego największą popularnością cieszą się jednolite studia magisterskie stacjonarne na kierunkach: lekarsko-dentystycznym (w roku akademickim 2014/2015 o przyjęcie na ubiegało się ok. 36 osób na jedno miejsce), lekarskim (ok. 18 osób na jedno miejsce), farmacja (7 osób na jedno miejsce).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH