RPP: studenci medycyny powinni uczyć się jak rozmawiać z pacjentem

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, wystąpiła do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o podjęcie inicjatywy zmierzającej m.in. do wprowadzenia w systemie nauczania studentów uczelni medycznych metody informowania chorych o przebiegu leczenia.

Kozłowska podkreśla, że do jej biura docierają sygnały od pacjentów, którzy skarżą się, że nie otrzymują od lekarzy pełnej informacji o swoim stanie zdrowia. 

"Prowadzone postępowania wyjaśniające w wielu sprawach dowodzą, że nieporozumienia pomiędzy pacjentami a lekarzami mają swoje przyczyny również w braku zdolności do właściwego przekazania pacjentowi informacji, dotyczącej jego leczenia. Informacje, o które zabiegają pacjenci, udzielane są często w sposób lakoniczny i z zastosowaniem języka niezrozumiałego dla pacjentów" - napisała Kozłowska w piśmie do Arłukowicza. 

Według RPP, zdarza się również, że lekarze nie są odpowiednio przygotowywani do przekazywania bardzo trudnych informacji np. o chorobach nowotworowych. 

Zdaniem Kozłowskiej istotne jest, aby lekarz jasno i cierpliwie przekazywał wiedzę o chorobie i możliwościach leczenia. "Dzięki temu pacjent staje się partnerem dla lekarza i świadomie uczestniczy w procesie terapeutycznym" - podkreśla RPP. 

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, mamy prawo do informacji o swoim stanie zdrowia oraz udzielanych świadczeniach, wglądu w dokumentację medyczną, a także do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny informacji związanych ze stanem zdrowia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH