RPO: nie wszyscy mogą przystąpić do LEP-u w sobotę

Rzecznik Praw Obywatelskich chce by resort zdrowia przywrócił możliwość organizowania Lekarskiego Egzaminu Państwowego w innym terminie niż sobota, ze względu na osoby uznające ten dzień za święto religijne.

To odpowiedź rzecznika praw obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz, na napływające do jej biura pisma od wiernych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, w których podnoszona jest sprawa organizowania LEP-u wyłącznie w sobotę.

W opinii Ministerstwa Zdrowia organizowanie egzaminów w dniu stanowiącym święto religijne dla określonej grupy wiernych, bez możliwości ich organizacji w innym dniu, nie stanowi naruszenia konstytucyjnej zasady wolności sumienia i religii oraz swobody praktykowania swojej religii.

RPO nie podziela tego stanowiska. W swoim piśmie skierowanym do resortu zdrowia, rzecznik wskazywał na przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, który (w ówczesnym brzmieniu) stanowił jednoznacznie, że w przypadkach uzasadnionych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu w wyznaczonym terminie dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, w porozumieniu z ministrem zdrowia, może wyznaczyć dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu.

W wyniku nowelizacji tego rozporządzenia skreślono jednak przepis o możliwości wyznaczania dodatkowego terminu LEP-u. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o rozważenie przywrócenia możliwości organizowania egzaminu w innym terminie niż sobota dla osób uznających ten dzień za świąteczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH