RPO: młody naukowiec starzeje się

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o sprecyzowanie w akcie prawa powszechnie obowiązującego pojęcia ”młodego naukowca". Zgodnie z aktualnymi uregulowaniami do kategorii młodych naukowców zalicza się osoby prowadzące działalność naukową, które nie ukończyły 35. roku życia.

W opinii RPO wskazany wyżej przepis może mieć charakter dyskryminujący ze względu na problemy rodzące się w procesie jego stosowania.

”Sprecyzowanie w akcie prawa powszechnie obowiązującego pojęcia ”młodego naukowca” ma na celu przede wszystkim ustalenie kategorii podmiotów, do których kierowane są różnego rodzaju konkursy, stypendia, granty i programy służące wsparciu pracy naukowej i badawczej oraz ułatwianiu rozwoju kariery naukowej przez możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych” - zawraca uwagę prof. Irena Lipowicz.

RPO jest zdania, że dla wielu osób działalność naukowa stanowi kolejny krok na drodze rozwoju zawodowego, będący często jej zwieńczeniem. W związku z tym decyzja o rozpoczęciu studiów doktoranckich podejmowana jest niejednokrotnie w okresie późniejszym niż etap następujący bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich.

Dlatego - uważa prof. Lipowicz - stosowanie definicji ”młodego naukowca” w aktualnym brzmieniu bywa krzywdzące dla kobiet, które na czas ciąży i opieki nad dzieckiem są zmuszone zawiesić swoją aktywność naukową oraz rodziców, którzy decydują się na skorzystanie z urlopów macierzyńskich, ojcowskich i wychowawczych.

Więcej: www.brpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH