RPD: stomatolodzy mogą rozpoznać dzieci molestowane seksualnie

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak organizuje międzynarodową konferencję "Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego", która odbędzie się w ramach Kongresu z okazji XV-lecia Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

O roli jaką mają do odegrania lekarze stomatolodzy w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania seksualnego dzieci opowiedzą eksperci z krajów skandynawskich, które - jak podaje biuro rzecznika w przysłanym nam komunkacie prasowym - mają wzorcowy system rozpoznawania takich przypadków.

 - Okazuje się, że wśród osób, które mogą rozpoznać moletowanie seksulane dzieci są także lekarze dentyści, choć pewnie często o tym nie wiedzą - mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, opierając swą wiedzę na informacjach uzyskanych podczas Międzynarodowego Spotkania Rzeczników Praw Dziecka. 

W Polsce świadomość możliwości wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy, molestowania i zaniedbań względem dzieci jest znikoma, choć mają oni, jako funkcjonariusze publiczni, obowiązek rozpoznania wszelkich objawów złego traktowania dzieci i zgłaszania takich przypadków do odpowiednich służb.

Według RPD, lekarze stomatolodzy nie mają znajomości tego problemu i procedur postępowania, a także obawiają się skutków ewentualnej błędnej diagnozy. Często także nie chcą się zbyt mocno angażować w problemy pacjentów. 

Ich rola jest tym ważniejsza, że wszystkie dzieci powinny zgłaszać się na regularne wizyty do dentysty. Dzięki temu lekarz ma doskonałe możliwości monitorowania takiego dziecka.

Dentysta posiada bardzo dobrą pozycję do wizualnej oceny siedzącego na fotelu pacjenta, jego twarzy, szyi oraz odsłoniętych części ciała. Gdy dentysta zauważy jakieś nietypowe objawy w jamie ustnej może obserwację przenieść na szyję, gardło lub twarz, w poszukiwaniu innych objawów, które mogłyby potwierdzić podejrzenia przemocy. Co ważne, sam stan jamy ustnej jest też różny i zależny od rodzaju wykorzystywania, co czyni rolę dentysty w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania tak ważną i wyjątkową.

Osoby krzywdzące dzieci lub stosujące wobec nich przemoc często zmieniają lekarza rodzinnego czy pediatrę. Nie zmieniają jednak dentysty, co sprawia, że może on obserwować danego pacjenta przez dłuższy czas. Strach i niepokój dziecka na fotelu lub problemy rodziców z radzeniem sobie z jego zachowaniem mogą również świadczyć o ewentualnej przemocy psychicznej stosowanej wobec dzieci. Opuszczanie wizyt oraz niedbałość o stan jamy ustnej i uzębienia dzieci jest także przesłanką wskazująca na nieprawidłową opiekę nad dzieckiem.

Konferencja "Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego" odbędzie się we Wrocławiu 6 kwietnia 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH